Навички спілкування

 

     

 

 

 

 

 

 

 

Спостерігаючи за грою дітей на ігровому майданчику, можна зробити масу корисних висновків про те, наскільки в тієї чи іншої дитини розвинені навички спілкування. Ось один малюк намагається забрати в іншого машинку: мабуть, він ще не до кінця розуміє, що світ не належить йому одному, є інші люди зі своїми інтересами. А той, у кого відібрали іграшку, гірко плаче і кличе на допомогу маму: йому не вистачає розуміння, що потрібно вміти відстоювати свої інтереси, і мама не завжди зможе захистити від кривдника. Формування навичок спілкування - один з найважливіших пунктів у вихованні дитини, і приділяти йому увагу слід з самого раннього дитинства. 
     
З чого починається спілкування. З якого віку потрібно займатися розвитком комунікативних навичок дитини? На це питання дитячі психологи відповідають: з самого народження. Нехай реакції крихти на навколишній світ поки ще зовсім прості, але вона вже здатна відчувати себе коханою і необхідною. Розмовляючи з малюком, торкаючись до нього, ви даєте йому можливість відчути, що світ наповнений теплом любові і турботи. Це - фундамент, який дозволить дитині вирости відкритою, товариською, яка цікавляться людьми, що її оточують. 
     
Приблизно до трьох років коло спілкування дитини - її батьки. Наступний етап - пробудження інтересу до ровесників. Дитячий психолог зазначає, що потреба в спілкуванні в цьому віці зводиться у дітей до демонстрації себе. Чуйність, здатність реагувати на настрій і інтереси товаришів по дитячому майданчику приходять пізніше. Американський психолог Зик Рубін підкреслює, що діти можуть бути вельми виборчими у виборі друзів. Наприклад, двоє малюків затівають гру в поліцейських. Підходить третій і проситься в компанію. Він може отримати відсіч: «Ми з тобою грати не будемо». У такі моменти важливо відволікти дитину від ситуації, дати їй зрозуміти, що відмова ніяк не пов'язана з її якостями, і на цьому ж майданчику вона може приєднатися до іншої групи дітей, з якими буде не менш цікаво. 

 

Джентльменський набір. До першого класу школи дитина повинна оволодіти такими комунікативними навичками: Привітання, прощання. Кому можна сказати «Привіт!», а з ким необхідно вітатися в офіційній манері: «Здрастуйте, Маргарита Іванівна». З ким можна попрощатися по-свійськи: «Пока! Щасливо!», а кому слід сказати «До побачення»

 

Звернення. Звернутися - значить звернути на себе увагу іншої людини, дитини або дорослого. «Машо», «тітко», «дядьку» - прості звернення, спрямовані як до знайомих людям, так і до тих, кого дитина не знає. Варіанти складніше: «Послухайте», «Чи можу я до вас звернутися?», «Я хочу вам щось сказати». 

 

Прохання про допомогу, послугу. Часто дитина, стикаючись з труднощами, починає вередувати, плакати, розраховуючи, що тим самим приверне до себе увагу і отримає необхідну допомогу. Набагато корисніше, якщо батьки навчать її прямо висловлювати прохання: «Будь ласка, потримайте двері під'їзду, я не можу завезти велосипед». 

 

Подяка. Звичайно ж, дитина повинна знати чарівне слово «дякую». Вищий пілотаж - коли вона може пояснити, чим викликано почуття вдячності: «Тьотя Люба, спасибі за цікаву казку». 

 

Вибачення. Тут важливо, щоб дитина могла висловити вибачення словами, а не просто скорчила скорботну пику. «Пашо, вибач мене за те, що я зламав твій будиночок». 

 

Відмова. Ми, дорослі, добре знаємо, як часом важко сказати «ні». Нехай ваша дитина з раннього віку навчиться розуміти свої інтереси та висловлювати їх у словесній формі. Дитина повинна знати, що вона має повне право відмовитися від того, що їй не подобається, здається неприємним, небезпечним. 

 

Ігри для розвитку комунікативних навичок. Наведемо два приклади групових ігор, спрямованих на розвиток навичок спілкування. Ви можете зібрати у себе в гостях однокласників чи друзів вашої дитини - вони отримають і користь, і задоволення. 

 

«Сіамські близнюки». У цій грі не бере участь мова. Тим не менш, вона вчить дітей співпраці, тренує здатність відчувати іншу людину і координувати з нею свої дії. Все дуже просто. Ви пропонуєте дітям розділитися на пари. У кожній парі діти однією рукою обіймають напарника за плече. Виходить, що у кожного з учасників вільною залишається тільки одна рука. У такому положенні дітям потрібно виконати якесь завдання: зав'язати шнурки на черевиках, вирізати що-небудь з паперу тощо. 

 

«Інтерв'ю». Ви роздаєте дітям по листку паперу. За фіксований проміжок часу діти повинні опитати якомога більшу кількість інших учасників гри. Нехай питання будуть самими різними: про захоплення, уподобання в їжі, улюблені ігри... Перемагає той, хто збере найбільшу кількість інтерв'ю. Найцікавіші варіанти можна зачитати вголос.

 

Якщо ваша дитина не така товариська, як вам хотілося б, якщо гучному суспільству ровесників вона воліє вдумливі заняття типу гри з конструктором - це не означає, що в неї погано розвинені комунікативні навички. Це особливість її характеру, і до неї слід ставитися з повагою і розумінням.

HotLog

Анимационная картинка танцы

блестяшки для аськи