Ленінський район. ДНЗ № 189

   





HotLog

Анимационная картинка танцы

блестяшки для аськи

Харчування дитини

Всім відомо, що простіше прищепити дитині, що називається, «з молодих нігтів» хороші звички, ніж потім все життя боротися з поганими. Але нам деколи так не вистачає терпіння і елементарних знань, що ми мимоволі пускаємо цю важливу справу на самоплив, наївно вважаючи, що дитина «коли зголодніє - сама зрозуміє», як треба складати свій раціон. А раптом не зрозуміє? Або коли зрозуміє, здоров´ю вже буде завдано значної шкоди? Хочете, щоб ваше дитя не переїдало, не страждало від неправильного травлення, а завжди було здоровим і веселим? Ознайомтеся з правилами залучення дитини до здорової їжі. 

 

Особистий приклад 
Смакові та харчові пристрасті дитини закладаються її матір´ю ще в період вагітності і лактації. Тому харчування мами має бути корисним, різноманітним і включати в себе ті страви, які ви б хотіли надалі бачити на столі свого майбутнього малюка. 
     
Вчені з´ясували, що діти, які були повністю на грудному вигодовуванні, на відміну від "штучників", згодом виростали розбірливими в їжі малоїжками. 
     
Якщо мама постійно сидить на дієті, або раціон її обмежений, або вона зовсім не їсть якісь продукти, будьте впевнені, що дитина виросте з упевненістю, що саме так і слід харчуватися. 
 
"Той, хто п´є молоко... 
...Стрибатиме високо, бігатиме далеко ". Хто б не придумав ці простенькі віршики, він був абсолютно правий. 
   
 Для того, щоб кістки і зуби були здоровими і міцними, дитина повинна випивати в день не менше 2 склянок молока. Це особливо важливо, тому що щільність кісткової тканини закладається в дитинстві. Вашій дитині доведеться все життя жити саме з тими кістками, які ви їй "запрограмували" у дитинстві. У ранньому віці дитині необхідно незбиране молоко, після 2 років можна поступово переходити до нежирного. 
     
Але, на жаль, багато дітей молока не люблять. Що ж, доведеться пускатися на різні хитрощі, щоб переконати дитину у необхідності споживання найціннішого для нього продукту. 
 
Не дивуйтеся пристрастям малюка
Діти часто люблять поєднувати непоєднуване. Не нав´язуйте малюкові правил поєднання продуктів, пізніше він сам прийде до цього. Чим більше смаків, запахів і структур їжі він спробує в дитинстві, тим більш розвинений смак у нього буде, коли він виросте. 
 
Скажіть «ні» солодким напоям 
Солодкі, особливо газовані, напої - це зайві калорії і ніякої користі. Якщо ви не хочете давати їх малюкові, не пийте їх самі при ньому і не тримайте їх в будинку, щоб не спокушати дитину. У соках, звичайно, більше користі, але, на жаль, якість більшості покупних соків така, що вони мало чим відрізняються від солодкої води. 
     
Постарайтеся давати дитині свіжовичавлені соки, приготовані вдома. А для зменшення солодощі та калорійності розбавляйте їх водою. 
 
Покажіть дитині натуральну їжу 
Візьміть дитину на ринок, на дачу, в сад. Там вона побачить, як виглядають справжні овочі та фрукти, «відчує різницю» між стиглим, ароматним яблуком і пюре з баночки. Дайте їй поторкатися, понюхати фрукти і овочі. Запитайте, чим відрізняється живе яблуко від соку і похваліть чи нагородіть, якщо малюк зможе відповісти на це питання. 
 
Обід по годинах? 
Діти, які їдять безладно, шматують їжу і цілий день жують, втрачають почуття голоду. Звичайно, не варто годувати дитину суворо по годинах (режиму дотримуватися хоча б приблизно, звичайно, треба), а й постійно напихати малюка печивом, соком, фруктами теж ні до чого. Навіть однорічній дитині достатньо триразового харчування з двома невеликими перекусами в проміжку. Постарайтеся, щоб малюк розумів, що його годують для того, щоб він втамував голод, а не для того, щоб задовольнити його примхи. 
 
Скільки покласти 
Багато батьків хочуть від дітей неможливого, накладаючи їм великі (іноді навіть за мірками дорослого) порції. Скільки ж може з´їсти маленька дитина, коли вона ще не вміє контролювати почуття голоду? Є хороше правило: давайте малюкові по 1 столовій ложці 1-ї і 2-ї страви на кожен рік життя. Якщо дитина не наїлася, вона завжди попросить добавки. А ви при цьому зможете простежити, чи вона не переїдає. 
 
Пропонуйте знову і знову 
Не обмежуйте малюка однією або двома стравами. Запропонуйте йому до обіду на вибір кілька корисних страв. Пропонуйте вибір не на словах, наприклад "кашу (сир чи запіканку) будеш?" Дайте йому можливість спробувати різну їжу. Експерименти показали, що на 10-15-й раз діти починають їсти ті страви, від яких спочатку стійко відмовлялися. Якщо дитина ніяк не погоджується їсти якийсь необхідний продукт, постарайтеся приготувати страву, в якому він поєднувався б з тими компонентами, які дитині подобаються. 
 
Не відкидайте солодке повністю 
Заборона на солодке змушує дитину бажати його ще більше. Краще знайти компроміс. Замість магазинного печива самі спечіть печиво, булочки або млинці (можете покласти в них менше цукру або замінити його медом), замість цукерок запропонуйте дитині горіхи або зацукровані фрукти. Привчіть її сприймати цукерки як заохочення, а улюблене тістечко - як ласощі до дня народження або свята. Якщо дитина звикне до думки, що солодощі - це їжа не на кожен день, а з особливої нагоди, вона і в дорослому житті не стане нестримним ласуном. 

 

Тиск реклами 
Подивимося правді в очі: корисна і здорова їжа, підходяща дитині, не рекламується! Зате діти постійно бачать, як у рекламі їдять цукерки, шоколадки, чіпси тощо. Якщо вам вдасться прищепити маляті поняття правильного харчування, йому буде легше встояти перед спокусами в тих випадках, коли він виявиться далеко від вас. Категорично забороняти таку їжу не потрібно. Поясніть дитині, що вона не приносить користі, тому не варто їсти її у великих кількостях. Якщо ваша дитина здатна за компанію з друзями їсти все без розбору, постарайтеся не випускати її на прогулянку або в гості голодною. 
     
У наповнений шлунок увійде зовсім трохи цукерок або чіпсів. Постарайтеся переконати дорослих гостей вашого будинку, особливо бабусь і дідусів, що дитину краще пригостити фруктами, ніж шоколадкою, а в гостях постарайтеся нагодувати її такою їжею, до якої вона звикла. 

 

Захоплюйте дитину корисною їжею
"Їжа має бути корисною"! "Дотримуйтеся правильного харчування"! - ці гасла на багатьох навівають нудьгу: саме слово "правило" частенько викликає асоціації з відмовою від простих радощів і викликаючим стрес самоконтролем. Що вже говорити про дітей!? Здається, вони теж привчаються до думки, що все, що смачно - не корисно. Проте таке сприйняття можна змінити! І це цілком в силах батьків.
     
Спасенні розмови про користь овочів і фруктів не працюють?
     
Особистий приклад малюка не надихає?
     
Шпигунські ігри із спробою замаскувати корисну їжу у фаст-фуд розкриті проникливою дитиною?
     
Тоді залишається одне (а може, це взагалі єдиний дієвий спосіб!) – поясніть дитині через її бажання і мрії, просто і зрозуміло пояснивши переваги правильного харчування.
     
Давайте розглянемо приклади.
     
Ваш синочок в захваті від героя коміксів - Залізної людини? Через нього і можна пояснити дитині що треба їсти овочі і фрукти і при цьому забезпечити організм малюка необхідною кількістю заліза.
     
На замітку: Ви повинні знати, що якщо заліза в організмі малюка не вистачає, еритроцити не здатні "узяти" багато кисню, тому виникає недостатнє забезпечення тканин киснем, клітинам стає складно нормально функціонувати, що у результаті виражається у відчутному погіршенні самопочуття.
     
"Якщо ти хочеш бути сильним, як Залізна людина, тобі треба залізо. Давай приготуємо чарівне диво-блюдо, яке тебе зробить таким". Ключовими інгредієнтами "чудо-блюда" повинні стати яловичі бруньки і печінка, риба, яйця, в яких високий вміст заліза. Ви запитаєте, причому тут овочі і фрукти? Все просто: додавши до м'яса овочі, ви посилите засвоюваність заліза в 2 рази, а якщо ви додасте фрукти при цьому в раціон малюка, то засвоюваність зросте в 5 разів. І усі щасливі.
     
Залежно від того, які завдання ви ставите перед собою для поліпшення здоров'я і отримання корисних харчових звичок дитини, ви створюєте мотивацію:
     - Хочеш навчитися бачити в темряві? Тобі допоможе морква!
     - Я знаю, як тобі швидше вирости і стати вище за папу! Нам допоможе смачна риба і сир!
     - Хочеш таке ж красиве волосся, як у Рапунцель? Тоді із завтрашнього дня їмо сир і гречану кашу...