Здорове харчування

заяц

 

Так само, як і рухова активність, загартувальні процедури, харчування дитини — невід'ємний чинник міцного здоров'я, про що треба дбати всім батькам, особливо влітку. Оздоровчі заходи націлені на те, щоб у дитини збільшилась маса тіла, але не за рахунок жирових відкладень, а росту і розвитку м'язових тканин. Щоб досягти бажаного ефекту, годувати дитину треба з урахуванням кількох принципів.
   
Першийрізноманітність харчування. Щоб дитина отримувала необхідні для життя й розвитку речовини, городину та садовину, хлібобулочні та круп'яні вироби, білки тваринного походження. Не така важлива кількість їжі, як розподіл її за основними групами. Основу раціону мають становити продукти з цілого зерна (мюзлі, вівсяні пластівці, гречка, хлібобулочні вироби з цільного зерна тощо). Друге за важливістю місце посідають овочі та фрукти. На третьому місці — молочні продукти та носії білка. Вершиною цієї своєрідної піраміди є жири, цукор, кондвироби.
     
Другий принципнатуральність харчування. Практична реалізація його полягає в тому, що до раціону дитини вводять максимум свіжих продуктів у сирому вигляді або після мінімальної термічної обробки. Тут ми пропонуємо:
  • пити натуральне непастеризоване молоко, самим робити з нього морозиво, йогурти, сир;
  • готувати м'ясні страви лише з натурального (не консервованого м'яса). Мінімізувати в раціоні дитини ковбасні вироби;
  • не споживати консервованих продуктів;
  • не споживати білого комерційного хліба;
  • обмежити використання в їжу здоби;
  • під час приготування страв використовувати тільки нерафіновані олії;
  • остерігатися вживання сирих яєць, оскільки білок сприяє розвиткові біотипової недостатності, а вживання комерційних яєць може спричинити  захворювання на сальмонельоз;
  • надавати перевагу вживанню свіжих фруктів та ягід перед комерційними соками та напоями.
     
Найголовнішою проблемою організації харчування дитини є стимуляція апетиту (третій принцип).
     
Така порада:
  • зменшити у стравах вміст жиру, оскільки жир пригнічує секрецію шлункового соку;
  • не давати дитині пити під час їжі, бо зайва рідина розбавляє шлунковий сік, через що їжа довше затримується в шлунку;
  • між основними прийомами їжі дозволяти дитині вживати тільки свіжі овочі та фрукти, натуральні свіжі соки, компоти. Це стимулює шлункову секрецію, підвищує апетит;
  • по змозі годувати дитину на свіжому повітрі. Чудовим стимулом апетиту є обід на березі річки, в лісі біля вогнища.
     
Основні прийоми їжі доцільно завершувати десертом (четвертий принцип), щоб маля отримувало психофізичне задоволення від їжі. Десерт має містити два інгредієнти: легкозасвоювані вуглеводи та амінокислоту триптофан. У взаємодії з вуглеводами триптофан з крові потрапляє у мозок, де з нього синтезується серотонін, який поліпшує контакт між нервовими волокнами та нервовими клітинами. Це стимулює настрій, закріплює позитивний рефлекс на їжу. На десерт можна порекомендувати коктейлі на основі сухого молока, яєчного порошку з додаванням цукру, свіжих фруктів, горіхів, порошку какао.
     
Кондитерські вироби з чистим шоколадом не можна використовувати на десерт. Шоколад містить щавлеву кислоту, що перешкоджає всмоктуванню мінеральних речовин. Окрім того, шоколад має сильні алергенні властивості. Дітям рекомендують тільки молочний шоколад, можна з горіховими наповнювачами.
     
Влітку, коли дитина багато рухається на свіжому повітрі, вона частенько не може діждатися обіду, просячи у мами щось перекусити. Не варто їй відмовляти, але треба продумати таке проміжкове харчування. По-перше, воно не повинно бути ситним (за обсягом та енергоємкістю), по-друге — не притуплювати, а стимулювати апетит. Тому найкраще запропонувати йогурт (вітчизняного виробництва) або кисляк з фруктами, чи ягодами, свіжі фрукти та ягоди або сік з них. Можна також дати дитині гарячий бутерброд з тертим твердим сиром та овочами; сухофрукти з горіхами. Багатьох цікавить, чи можна включати до раціону дитини продукти з консервантами, хімічними барвниками. Не варто. Тим паче літом, коли вдосталь натуральних продуктів. Не використовуйте овочі й фрукти, які оброблялись отрутохімкатами, дезінфікувалися, покривалися шаром воску (як завезена комерційна продукція). Вирощені в умовах рідної природи фрукти — найкращий засіб «косметики» організму дитини зсередини, бо сприяють виведенню основних токсинів: важких металів радіонуклідів тощо.
     
У літній період малежить потурбуватися і про те, щоб відрегулювати роботу кишечника, — це п'ятий принцип. За оптимальної роботи кишечник спорожнюється у строго визначений час, пригнічується активність гнильної мікрофлори. Для цього необхідно включати в раціон страви з харчовими волокнами (овочі, фрукти, цільне зерно) та кисломолочні продукти.
     
А підсумок усього цього дуже простий — здоров'я дитини і грунтується на натуральній грубій їжі, а не на екзотичних  продуктах і стравах.
   
Якщо дитина має зайву вагу за рахунок жирових відкладень, корекцію ваги належить проводити вчасношостий принцип. Серед багатьох дієт найефективніша — білково-овочева, яка дозволяє знизити калорійністн раціону, але підвищує його біологічну цінність. В раціоні різко знижують вміст жирів, простих вуглеводів (цукор, кондвироби), всі види виробів з тіста (булки, макарони), а також картоплі, круп (окрім вівсяної та гречки) й дуже солодких продуктів.

 

Напевно, ви помітили, що у вашого шестирічки стався, а може бути, ось-ось відбудеться стрибок зростання. Стрімкий набір ваги і активне зростання дитини в цей період привертають особливу увагу як батьків, так і дієтологів. Як ніколи потрібне повноцінне харчування і різноманітність, регулярність у прийомі їжі, дотримання режиму дня.
     
Перший прийом їжі шестирічки повинні отримувати вже через 30-40 хвилин після підйому, та непосида і сам дасть вам знати, що не завадило б підкріпитися. Сніданок повинен становити приблизно 25% добового раціону, в сумі за обсягом це близько 400 г, включаючи напої.
   
Сніданок може складатися з омлету із зеленню (амінокислоти + фолієва кислота), бутерброда з червоною рибою (жиророзчинні вітаміни), трав’яного чаю або настою шипшини (вітамін С).
   
Між сніданком і обідом (прийом їжі, який що англійці називають “ланч”) дитина повинна отримувати свіжі фрукти або натуральний йогурт.
     
Обід становить 35% денного раціону. Салат зі свіжих овочів з рослинним маслом, картопляний суп з фрикадельками, зерновий хлібець (вітаміни групи В), компот із сухофруктів непогано вгамують голод активного дошкільника на кілька найближчих годин.
     
Слід звернути увагу на те, щоб дитина не переїдала, і не компенсувала об’єм їжі за рахунок одного блюда. Порція першої страви повинна бути невеликою, суп – обов’язково гарячим, а порція компоту не повинна бути більше 150 мл.
     
На полуденок запропонуйте на вибір: жменю сухофруктів і горішків, салат зі свіжих фруктів, стакан кефіру, сирну запіканку з чаєм.
     
Бажано виключити з обов’язкового дитячого харчування солодкі вафлі, печиво, цукерки – ці продукти не несуть ніякої харчової цінності, крім калорій.
     
Вечерю подайте дитині бажано не пізніше, ніж за 1,5 години до сну. Картопляне пюре або гречана каша, кілька скибочок твердого сиру чи яйце, зварене вкруту, солоний огірочок або салат з квашеної капусти з льняним маслом (омега-3 жири), солодкий чай.
     
Не забувайте про дотримання питного режиму. Дитина дошкільного віку має отримувати достатню кількість рідини, бажано вранці,  між прийомами їжі і незадовго до сну, якщо немає проблем з нічним сечовипусканням.
     
Останнім часом все частіше виявляється зайва вага у дітей вже в дошкільному віці.
     
Питання харчування в цьому випадку слід вирішувати з компетентним лікарем-ендокринологом.
   
Якщо ваш дошкільник страждає зниженим апетитом, варто обстежитися: загальний аналіз сечі і крові, аналізи на наявність паразитів. Підвищена стомлюваність, дратівливість, поява нервових тиків, болі в м’язах, анемія іноді прекрасно коригуються дієтою та прийомом профілактичних засобів.
   
Звичайно, всі вищенаведені рекомендації дійсні на 100% тільки в тому випадку, якщо дитина не перебуває в дитячому дошкільному закладі повний день. Батькам, діти яких відвідують дитячий сад, дієтологи радять приділяти підвищену увагу правильному дитячого харчування у вихідні і святкові дні, під час відпустки.

 

 

Молоко 

Молоко містить високоякісні і легкозасвоювані білки і жири, а головне - є найважливішим джерелом кальцію, необхідного для росту і формування кісток і зубів, нормального функціонування нервової і м'язової систем. Завдяки оптимальному співвідношенню в молоці кальцію і фосфору, а також присутності молочного цукру - лактози всмоктування кальцію з молока відбувається дуже ефективно і істотно краще, ніж з круп, м'яса, овочів і інших продуктів. Тому молоко має бути постійним компонентом раціону малюків. Воно може використовуватися як самостійне блюдо - на сніданок, вечерю або підвечірок, може додаватися до чаю, кави, какао, користуватися для приготування молочних супів, каш, котлет, картопляного і овочевих пюре, омлетів і інших блюд. Дитина дошкільного віку повинна отримувати щодня в середньому близько 300 - 400 г молока (т. е. 1,5 - 2 склянки); крім того, рекомендується щоденний прийом 1 склянки кисломолочних продуктів - кефіру, ацидофіліну, кислого молока і т. п. Саме ці кількості молока і молочних продуктів гарантують постачання дитини достатньою кількістю молочного білку, жиру і кальцію. В той же час не слід захоплюватися молоком і давати його замість інших необхідних дитині блюд (м'ясних, овочевих і т. п.). Надлишок молока (за рахунок інших продуктів) може затримувати розвиток травної функції дітей, сприяти розвитку анемій, зниженню апетиту, порушенням водного балансу в організмі та ін. На жаль, деякі діти страждають непереносимістю молока, і їх раціони, звичайно, не повинні включати його. Нерідко, проте, такі діти краще переносять кисломолочні продукти і вершки. Разом з натуральним молоком в живленні дошкільнят можна використовувати і деякі види молочних концентратів і консервів - сухе молоко, згущене концентроване молоко, згущене молоко з цукром.

 

М'ясо і субпродукти 

М'ясо - необхідний продукт харчування дітей, розпочинаючи вже з 7 - 8 - г о місяця життя. Воно являється для людини одним з основних джерел повноцінного білку, вітамінів, заліза. М'ясо містить також екстрактні речовини, що визначають смак цього продукту і переходять у бульйон при варінні м'яса. Ці речовини стимулюють апетит і посилюють виділення травних соків. Переварювання м'яса вимагає, проте, значної напруги з боку травних органів. Тому при надмірному споживанні м'яса в шлунково-кишковому тракті можуть виникати продукти його неповного переварювання, які можуть поступати в кров і робити несприятливий вплив на організм. У віці від 1 року до півтора років дітям дають м'ясо три - чотири рази в тиждень, приблизно по 45 - 50 г за годування. У цьому віці можна давати м'ясний фарш, фрикадельки і м'які котлети, якщо дитина вже привчилася більш менш задовільно жувати. У віці від 1,5 до 2,5 років порцію м'яса можна збільшити до 60 г в день, а число "м'ясних днів" довести до чотирьох - п'яти в тиждень. У цьому віці діти добре жують і охоче їдять котлети. У віці від 2,5 до 5 років м'ясо можна давати вже п'ять - шість раз на тиждень по 60 - 80 г в день не лише у вигляді котлет і битків, але і у відвареному вигляді, шматком, а також у вигляді гуляша, бефстроганов. Прийнятніше нежирна яловичина або телятина, курка, індичка, але іноді можна використовувати нежирну свинину і баранину, значно менш корисні різні види ковбас (як варених, так і копчених). Субпродукти (бруньки, серце, печінка та ін.) служать джерелом не лише повноцінного білку, але і заліза, вітамінів і інших, і тому також повинні широко використовуватися в живленні дошкільнят. 

 

                                            Овочі, фрукти, ягоди

Різноманітні овочі, фрукти і ягоди повинні щодня входити в раціон харчування малюків. Вони служать для дітей джерелом ряду цінних харчових речовин : вітамінів С, Р, фолієвої кислоти, бета каротину, солей калію і заліза, легкозасвоюваних цукрів: глюкози, фруктози, сахарози, використовуваних організмом в якості "палива". Привабливий зовнішній вигляд і тонкий аромат овочів, фруктів і ягід стимулюють апетит дітей, а органічні кислоти, що містяться в них, сприяють виділенню травних соків і переварюванню їжі. Дуже важливо також, що плоди і овочі містять рослинні волокна (раніше них називали "клітковиною"), які стимулюють рухову функцію кишковика і запобігають замкам. Особливо багаті волокнами буряк, морква, яблука, агрус, чорнослив і інші сухофрукти. Діти повинні щодня отримувати не менше 150 - 250 г овочів (неочищених) і 150 - 200 г фруктів і ягід. Дуже важливо при цьому давати дітям плоди і овочі в сирому вигляді у вигляді салатів, а плоди і ягоди в натуральному виді, на десерт. Проте з них можна готувати величезну кількість смачних і дуже корисних дітям блюд : овочеві пюре, рагу, запіканки, котлети, фруктові супи, компоти, киселі, муссы. Дуже корисні і смачні натуральні овочі і особливо фруктово-ягідні соки. У харчуванні дітей можуть широко використовуватися і плодоовочеві консерви промислового випуску - різноманітні соки, фруктові і овочеві пюре та ін. При цьому дітям до 2 років доцільно давати консерви, що спеціально призначені для дитячого харчування і відрізняються особливо високою якістю. Дітям раннього віку (до 3 років) не слід давати бобові (горох, квасоля), які містять дуже багато грубих рослинних волокон і погано перетравлюються і засвоюються в організмі дитини. У цьому віці не слід також захоплюватися дуже кислими і терпкими фруктами і ягодами (кислими сортами яблук, слив, вишень, лимонами, хурмою, брусницею), які можуть дратувати незрілу слизову оболонку шлунку і кишковика. Незважаючи на безперечну користь плодів і овочів, слід пам'ятати, що їх надлишок може, навпаки, виявитися шкідливим і викликати у дитини пронос. Не забувайте також, що плоди і овочі можуть стати джерелами кишкових і інших інфекцій, якщо їх їсти брудними. Тому необхідно ретельно очищати плоди і овочі від залишків землі, а потім багаторазово промивати водою, краще кип'яченою.

 

 Різні солодощі 

Знайома реклама стверджує: "Сникерс" - батончик шоколаду з горіхами дає заряд бадьорості на цілий день! Реклама не несе відповідальності за здоров'я вашої дитини! Ну, ніяк батончик з шоколаду не може замінити повноцінний обід! Так стверджують фахівці. Але не будемо консерваторами - діти повинні є солодкості. А у більше старшому віці - горіхи. Не можна тільки допускати надмірностей і, дійсно, з ранку напихати дитину шоколадом. Занадто велика кількість його може викликати алергічні і нервові захворювання. А дітям до п'яти років взагалі не можна їсти шоколад і шоколадні цукерки. Прийнятніше зефір, пастила, карамель, сухі сорти печива. 

 

Риба 

Серед рекомендованих видів риби - тріска, хек, минтай, навага, судак та ін. Рибні делікатеси (ікра, солона риба, консерви) краще включати в раціони дошкільнят лише зрідка і в невеликих кількостях, оскільки вони по своїй харчовій цінності не мають ніяких переваг перед свіжою рибою, але містять багато солі і чинять подразливу дію на незрілу слизову оболонку шлунку і кишковика дітей. Риба може використовуватися у вигляді найрізноманітніших блюд - котлет, тефтелею, фрикадельок, і так далі. Важливо, проте, при цьому пам'ятати, що не слід сильно обсмажувати їжу, а краще використовувати відварювання і  тушкування, оскільки продукти окислення жирів, що виникають при обсмажуванні, дратують ніжну слизову оболонку шлунку і кишковика дошкільнят і можуть викликати печію, болі в животі та ін. Загальна кількість риби в добовому раціоні дітей 3 - 6 років має бути близько 50 гр. 

 

Сир 

Сир належить до числа найважливіших молочних продуктів. Він є хорошим джерелом повноцінного молочного білку, кальцію, вітамінів. Його можна використовувати в натуральному виді, а також у вигляді різноманітних блюд. Сир можна приготувати в домашніх умовах з молока і кефіру або з молока, до якого додані солі кальцію. Промисловість випускає декілька видів сиру - жирного (містить 18% жиру), напівжирного (9% жиру) і знежиреного (0,5%), а також дієтичний сир, сиркову масу, сирні сирки. Усі ці види сиру можна використовувати в харчуванні дітей після 2 років. Не слід, проте, забувати, що сир є швидкопсувним продуктом і його треба зберігати в холодильнику, причому не більше 2 днів. 

 

Хліб і крупи 

Хліб потрібний дітям так само, як і дорослим. Він містить майже усі харчові речовини, необхідні людині : білки, жири, вуглеводи, деякі вітаміни, мінеральні солі (магній, фосфор та ін.). Правда, білки хліба поступаються по своїй біологічній цінності білкам м'яса, молока, яєць. Хліб є в нашій країні традиційним і улюбленим продуктом харчування. Попри те, що хліб швидко створює почуття ситості, цим користуватися не слід,  окрім хліба діти потребують багатьох інших продуктів. Крім того, велика кількість хліба обтяжує роботу шлунково-кишкового тракту. Тому не слід допускати надлишку хліба в живленні і тим більше ситуації, коли дитина цілий день бігає з шматком хліба, періодично відкушуючи від нього шматочок. Не забувайте включати в живлення дошкільнят крупи, особливо гречану і вівсяну, макарони, що забезпечують дітей крохмалем, рослинними волокнами, вітамінами, магнієм та ін. 

 

Яйця 

Яйца (курячі) - дуже корисний продукт, що містить багато харчових речовин : білки, жири, вітаміни, залізо і інші мінеральні солі. З яєць можна приготувати яєчню, омлет. А також велика кількість блюд, що включають  яйця -  крупи, сир, сир, молоко, овочі (запіканки, муссы, омлети та ін.). Яйця можна використовувати в харчуванні дітей вже з першого року життя, спочатку у вигляді жовтка, а потім і у вигляді цілісного яйця. Проте, враховуючи значну поширеність останнім часом важкої кишкової інфекції - сальмонельозу, причиною якої часто служать сирі курячі яйця, їх можна давати дітям тільки після інтенсивної теплової обробки (варіння, запікання, обсмажування). Яйця можуть також викликати у деяких дітей алергічну реакцію (шкірний висип, порушення з боку шлунково-кишкового тракту). Тому їх треба використовувати з обережністю дітям, схильним до таких реакцій. Не слід захоплюватися яйцями і давати дітям більше 1 яйця в день (чи 1-2 яйця через день).

 

Харчові джерела вітамінів та мінеральних речовин

Компоненти харчування Харчові джерела вітамінів та мінеральних речовин Вплив
Вітамін H (біотин)
Печінка, яєчний жовток, овес, овочі, горіхи, пророщене зерно Він допомагає також засвоювати білок і в обміні речовин є важливим союзником інших вітамінів групи В
Вітамін А (ретинол) Риб`ячий жир, печінка, нирки, молоко, масло, сир, яйця, маргарин, зелені листкові овочі, жовті та червоні фрукти й овочі (зокрема абрикоси, морква, помідори) впливає на ріст, хороший зір, оберігає шкіру
Вітамін В1 (тіамін) Свинина, бекон, печінка, нирки, продукти із цілого зерна, дріжджі, соя, риба, зелені овочі (зокрема горошок), картопля відповідальний за належне функціонування нервової та м’язової систем
Вітамін В12 (ціанкобаламін) Печінка, м`ясо, яйця, дріжджовий екстракт, молочні продукти, риба. У рослинній їжі відсутній потрібен насамперед як засіб якісної і продуктивної роботи головного мозку, яка забезпечується шляхом організації якісного обміну речовин
Вітамін В2 (рибофлавін) Клітковина, печінка, дріжджі, зернові зародки, м`ясо, соя, яйця, овочі, горіхи, молочні продукти (зокрема сир) відповідальний за належне функціонування нервової та м’язової систем
Вітамін В3 (ніацин) Печінка, пісне м`ясо, продукти із цілого зерна, овочі (зелений перець, горошок, картопля тошо), риба, дріжджі, арахіс, сир, яйця відповідальний за належне функціонування нервової та м’язової систем
Вітамін В5 (пантотенова кислота) Більшість продуктів, як – от: м`ясо, зернові продукти (зокрема з висівками, темний рис), овочі, дріжджі, яйця, горіхи роль даної речовини можна визначити як каталізатор обмінних процесів
Вітамін В6 (піридоксин) М`ясо, яйця, риба, хліб, зелені овочі (зокрема капуста), дріжджі, пророщене зерно та продукти з борошна з висівками, молоко відповідальний за належне функціонування нервової та м’язової систем
Вітамін Д (кальциферол) Масло, маргарин, яйця, риб`ячий жир, жирна риба укріпляє скелет, запобігає рахіту і покращує імунітет
Вітамін Е (токофкрол) Насіння, зелені листкові овочі, горіхи, хліб із висівками, маргарин, крупи, яєчний жовток, рослинна олія, пророщене зерно оберігає клітини від вільних радикалів і добре впливає на тканини
Вітамін К Зелені овочі, соя, печінка, рослинна олія, крупи, фрукти, горіхи сприяє згортанню крові, протидіє остеопорозу
Вітамін С (аскорбінова кислота) Чорна смородина, шипшина, солодкий перець, апельсини, лимони, помідори чинить протидію інфекціям, бореться з втомою, сприяє поглинанню заліза
Залізо М`ясо, печінка, нирки, яйця, квасоля, сочевиця, шпинат, курага, дріжджі, інжир, чорнослив, крупи, горіхи, какао, патока
потрібне для процесів росту організму, бере участь у диханні, кровотворенні, імунобіологічних та окисно-відновних реакціях
Йод Морепродукти, печінка тріски, фрукти, овочі. Йодовані добавки містяться також у деяких сортах кухонної солі необхідний для синтезу тиреоїдних гормонів (гормонів щитовидної залози)
Калій Крупи, фрукти і фруктові соки, овочі, горіхи, м`ясо підтримує в рівновазі нервову систему, бере участь у передачі нервових імпульсів і кисню до клітин головного мозку
Кальцій Молоко, йогурт, сир, м`ясо, крупи (зокрема вівсяна), риба (зокрема сардини), зелені овочі (крес-салат, шпинат тощо), кунжут, горіхи відповідає за нормальне згортання крові, підсилюючи дію вітаміну К, є «будівельним матеріалом» кісток, зубів і нігтів, зміцнює сполучні тканини клітин і бере участь у транспортуванні поживних сполук крізь клітинні мембрани
Лецитин (холін та інозитол) Яєчний жовток, печінка, нирки, продукти із цілого зерна, овес, горох і боби, горіхи, пророщене зерно основна речовина, за рахунок якого формується міжклітинний простір, правильно функціонує нервова система, нормально працюють клітини мозку, один з основних матеріалів печінки, потрібний організму в якості будівельного матеріалу для відновлення пошкоджених клітин
Магній Зелені овочі (крім шпинату), хліб, молоко, яйця, арахіс, соя, кунжут, ціле зерно він дозволяє активно засвоювати вітамін С, також грає роль антиоксиданту і регулює виробництво гормонів, підвищує стійкість серця до нестачі кисню і відновлює нормальний серцевий ритм
Марганець Листкові овочі, боби, горох, ананаси, продукти із цілого зерна, яєчний жовток, горіхи, насіння, чай, кава бере безпосередню участь у виникненні нервових імпульсів і корисний для центральної нервової системи, не менш важливий, ніж кальцій для будівництва кісткової тканини, бере участь у процесах травлення і допомагає в засвоєнні вітамінів С, Е, В, дозволяє запобігти таким хворобам, як остеопороз, серцева недостатність, захворювання щитовидної залози
Мідь Зелені овочі, печінка, молюски, продукти із цілого зерна, сухофрукти, миндаль Головним завданням в нашому організмі є регулювання процесу збагачення клітин киснем, для нормальної структури кісток, сухожиль, хрящів, підтримки еластичності стінок у кровоносних судин, шкіри і легеневих альвеол
Сірка Яйця, м`ясо, риба, молоко, крупи. міститься у всіх білках бере участь в обмінних процесах організму і сприяє нормалізації цих процесів, є будівельним елементом амінокислот, ферментів, вітамінів і гормонів, у тому числі й інсуліну, важлива для підтримки рівня кисневого балансу в крові, допомагає роботі нервової системи, допомагає стабілізувати рівень цукру в крові, підвищує імунітет і є потужним антиалергеном
Вітамін В 9 (фолієва кислота) Печінка, зелені овочі, бобові, хліб, банани, продукти із цілого зерна, дріжджі бере активну участь в процесах регуляції функцій органів кровотворення, позитивно впливає на функції кишечнику і печінки, підтримує імунну систему, бере участь в окисно-відновних процесах в організмі, сприяє нормальному утворенню і функціонуванню білих кров'яних тілець
Фтор Чай, морська риба бере участь у мінеральному обміні, впливає на стан кісток, зубів і волосся
Цинк М`ясо, продукти із цілого зерна, бобові зміцнює імунітет і нормалізує гормональний фон, грає важливу роль для сітківки очей, нирок, печінки, крові та ендокринної системи

 

 

Багата поживними компонентами їжа і розвиток дитини – дві важливі складові, що йдуть рука об руку. Чим більше поживної їжі входить в раціон Вашої дитини, тим здоровішою вона буде. Вимоги до живильної їжі у маленької дитини значно відрізняється від таких у дорослих, оскільки дитина проходить кілька стадій розвитку в процесі росту. Тому виникає потреба в здорової поживної їжі для Вашого малюка.
     
Роль батьків у загальному процесі розвитку та росту дитини безумовно велика. Вони повинні бути впевнені, що їхні діти отримують добре збалансовану поживну їжу, багату на калорії та поживні речовини, які так необхідні дитині на ранніх стадіях розвитку. Пропонуємо Вам невелике керівництво з годівлі відповідно до потреб дітей.
   
Щоденний раціон дитини має містити близько двох порцій їжі, багатої протеїнами. Потреба в поживній їжі для 4-6 річних дітей становить 24 грама протеїну в день, а для 7-10 річних – 28 грам. 
   
Всім відомий той факт, що сніданок повинен бути самим поживним і ситним. Більш того, сніданок повинен включати в себе багату поживними речовинами їжу. Каша з цільних зерен або вівсяна каша з родзинками можуть стати ідеальним сніданком. Збалансована дієта може також містити їжу багату кальцієм, тому запропонуйте Вашій дитині близько 3-4-х порцій, багатих кальцієм в тій чи іншій формі. Дітям у віці 4-8 років необхідно 800 міліграм кальцію.  
   
Щоб збагатити організм дитини залізом включайте до її раціону пісне м’ясо, сушені боби, птицю, рибу і цільні зерна. Норма заліза для дітей становить 10 грамів на день. 
     
Сонячне світло – відмінне джерело вітаміну D, тому стежте, щоб Ваші діти більше часу проводили на свіжому повітрі. Дітям необхідно отримувати 5 міллісантіграмм на день. 
     
Вітамін С можна включити в дитячу дієту у вигляді чорниці, ківі, дині, апельсинів і полуниці. 
     
Їжа багата вітаміном А сприяє поліпшенню зору. Зелені овочі, такі як шпинат, зелені боби, служать кращим джерелом вітаміну А. Дітям у віці від 4 до 6 років необхідно отримувати 500 міллісантіграмм вітаміну А, у той час як дітям 7-10 років необхідно 700 міллісантіграмм вітаміну А в день.
     
Поживна їжа є дуже необхідною для нормального росту дітей. Щоб Ваша дитина їла її з задоволенням, увімкніть фантазію, готуйте страви різноманітними цікавим способами. Чому б не почати це прямо сьогодні.

 

Діти люблять чіпси, сухарики, газовані напої, горішки з різними смаками від синтетичних харчових добавок, гамбургери і чізбургери та різноманітні солодощі. Тобто все те, що рекламують по телебаченню і в пресі.
     
Споживаючи все це стають занадто збуджені, агресивні і мають проблеми з кишковим трактом та шлунком. Малюки з симптомами розладу діяльності шлунково-кишкового тракту потрапляють в інфекційне відділення лікарні і отримують попередній діагноз - гастроентероколіт. В переважній більшості випадків після лікування дітей виписують з іншим діагнозом. Але проблема організації раціонального харчування дошкільнят і школярів залишається. І завдання батьків - намагатися хоча б наблизити раціон дитини, особливо у вихідні і святкові дні, до раціонального. Саме раціональне харчування відповідає віковим фізіологічним потребам організму в основних речовинах та енергії і забезпечує безперервні процеси росту і розвитку. Адже дитина інтенсивно росте і розвивається, її організм має бути стійким до різних хвороботворних організмів, а функціональний стан усіх систем організму постійно потребує енергетичного матеріалу, джерелом якого є їжа. Тому дуже важливо забезпечити дитині необхідне повноцінне харчування відповідно до її віку і розвитку. Не тільки недогодування, шкодить і перегодування, навіть якщо продукти корисні і поживні.
     
Всі продукти мають бути свіжими, оскільки при тривалому зберіганні склад та смакові властивості змінюються. В раціоні дитини повинні бути: різні сорти хліба, сезонні овочі, фрукти, ягоди, городня зелень, молоко і молокопродукти, нежирні сорти м'яса і риба, варені яйця. Не можна додавати до м'ясних і рибних страв гострі спеції і соуси, додають для смаку зелень петрушки, кропу, селери, цибулю, часник, лавровий лист, сік лимона чи лимонну кислоту.
     
Не можна давати дітям: натуральну каву, міцний чай, какао, шоколад, які збуджують серцеву та нервову системи. Необхідно обмежувати печиво, тістечка, торти які висококалорійні і ситні, але не містять вітамінів, мінеральних солей і білків. Для підвищення апетиту у дитини включати в раціон в невеликих кількостях ковбасу і оселедець чи ікру.
   
Не давайте дітям газованих напоїв, особливо солодких газованих вод. Не захоплюйтесь свіжо відтиснутими соками, фреші різкі для шлунка і кишківника. Значно безпечні компоти з ягід та фруктів.

 

Дуже важливу роль відіграють індивідуальний питний режим і правильний режим харчавання. Годувати дітей треба не рідше чотирьох-п'яти разів на добу з інтервалом до 3-4 годин. Продукти багаті на білок (м'ясо, риба, бобові) слід давати у першій половині дня - на сніданок чи обід, оскільки для їх перетравлення треба більше часу і вони довше затримуються в шлунку. На вечерю можна давати молочні, овочеві чи круп'яні страви, які швидше перетравляються і легко засвоюються. Об'єм їжі повинен відповідати віку дитини.

 

 

1.  Жувальні цукерки, пастила, «мейбони», «чупа-чупси». Мало того, що цукор псує зубну емаль, хімічні добавки і фарбники, які містяться в подібних продуктах у величезних кількостях, завдають удару по всьому організму.

 

2.  Чіпси, як кукурудзяні, так і картопляні, - дуже шкідливі для організму. Чіпси – це ніщо інше, як суміш вуглеводів і жиру, в оболонці фарбників і замінників смаку. Нічого хорошого не принесе поїдання картоплі-фрі.

 

3.  Солодкі газовані напої коктейль з цукру, хімії і газів прискорює розподіл по організму токсинів. Кока-кола, наприклад, чудовий засіб від вапняного накипу і іржі. Газовані солодкі напої шкідливі і високою концентрацією цукру – в еквіваленті чотири-п'ять чайних ложок, розбавлених в стакані води. Тому, угамувавши спрагу такою газованою водою, ви вже через п'ять хвилин знову захочете пити.

 

4.  Шоколадні батончики. Хоча в чистому виді какао вельми корисне, в шоколадних плитках, які поступають до нас у продаж чисте какао міститься в мінімальних кількостях. Корисний плід хімічними добавками, генетично модифікованими продуктами, фарбниками і ароматизаторами.

 

5.  Сосиски і ковбаси. М'ясні делікатеси містять так звані приховані жири (свиняча шкірка, сало, нутряний жир), все це вуалюється ароматизаторами і замінниками смаків. Багато виробників м'ясних виробів використовують трансгени. Так сосиски, сардельки, ковбаси на 80 % (!) складаються з трансгенної сої. Деякі замінники смаку і зовсім визнані канцерогенними.

 

6.  Жирне м'ясо сприяє утворенню бляшок холестеринів на судинах, що прискорює старіння організму, веде до виникнення серцево-судинних захворювань.

 

7.  Майонез містить величезну кількість жирів і вуглеводів, а також фарбників, підсолоджувачів, замінників. До шкідливих продуктів належить не тільки майонез, але і кетчуп, різні соуси і заправки, в широкому асортименті представлені на прилавках наших магазинів. Вся річ у тому, що саме в цих продуктах натуральних компонентів менше всього. А можливі наслідки споживання «смачної хімії» навіть не досліджені до кінця.

 

8.  Локшина швидкого приготування представляється нам сьогоденням дивом. Смачна, поживна, а головне – не вимагає часу. Але над «дивом» свого часу довго попрацювали хіміки, нічого не залишивши з натуральної муки.

 

9.  Сіль знижує тиск, порушує cоле-кисловий баланс в організмі, сприяє скупченню токсинів. І хоча повністю відмовлятися від солі медики не рекомендують, скоротити кількість соленостів в своєму раціоні все-таки варто.

 

10.Алкоголь навіть в мінімальних кількостях заважає засвоєнню вітамінів. Окрім цього – завдає удару по системі травлення. А ще, спиртомісткі продукти – рекордсмени по кількості калорій.    

красивые анимации

HotLog

Анимационная картинка танцы

блестяшки для аськи