Вакцинація проти кліщового енцефаліту

 

 

Щеплення "понад план": вакцинація проти кліщового енцефаліту

 

Незважаючи на те, що за вікном осінь, зараз саме час розпочати підготовку до майбутньої весни - сезону, коли особливо високий ризик зараження кліщовим енцефалітом. Чим небезпечно це захворювання і чому саме зараз потрібно зайнятися його профілактикою?
     
Кліщовий енцефаліт - це гостре інфекційне вірусне захворювання, що характеризується лихоманкою і ураженням нервової системи і обумовлене запаленням речовини головного мозку. Джерелом вірусу є іксодові кліщі. В організмі цих комах вірус може існувати довгий час, не завдаючи шкоди своїм носіям, але передаючись від одного покоління кліщів до іншого. Таким чином, кліщі стають постійним природним резервуаром грізної інфекції. При кліщовому укусі вірус передається людині. Однак, заразитися можна й іншим шляхом - вживаючи в їжу інфіковане сире молоко кози, рідше - молоко корови. Справа в тому, що ці домашні тварини теж можуть заразитися кліщовим енцефалітом, і тоді вони в свою чергу виділяють вже вірус через молоко. Не дарма кліщовий енцефаліт називають також весняно-річним енцефалітом. Як тільки пригріває сонце, і розпускаються перші бруньки, кліщі прокидаються після зимової сплячки. І хоча пік захворюваності серед людей і тварин зазвичай припадає на травень, небезпека зараження зберігається з весни по осінь. Активність кліща залежить від температури повітря, і жарким літом захворювання зустрічається частіше, ніж у прохолодні дні. Кліщ може напасти на людину в лісі чи в парку, потрапити в будинок разом з принесеними з лісу з гілками, "приїхати" на шерсті домашніх тварин і т. п. Крім кліщового енцефаліту кліщі переносять і інші інфекції, що мають хронічний перебіг. Наприклад, бореліоз - вірусне захворювання, що характеризується появою червоної плями на шкірі в місці укусу кліща діаметром 1-10 см, іноді до 60 і більше см. Через 1-1,5 міс. розвиваються ознаки ураження нервової системи, серця або суглобів.

 

Перебіг хвороби
Після укусу інфікованого кліща вірус проникає в кров і нервову систему, викликаючи важкі зміни. Захворювання розвивається через кілька днів після укусу. Інкубаційний період (тобто час до появи симптомів захворювання) триває від 1 дня до місяця (в середньому 10 днів). Чим довше присмоктував кліщ, тим швидше розвивається захворювання. Перші симптоми хвороби: лихоманка (до 38-39 оС), сильний головний біль, іноді нудота, блювота, біль у суглобах, слабкість, розбитість, порушення сну, кашель і нежить. У деяких випадках захворювання може закінчиться на цій стадії і людина видужує. Але в більш важких випадках на 3-5 добу розвивається ураження центральної нервової системи - менінгіт (запалення оболонок головного мозку), енцефаліт (запалення речовини головного мозку), менінгоенцефаліт (запалення речовини і оболонок головного мозку). Часом недуга приймає дуже важку форму, коли енцефаліт не піддається лікуванню. Це може призвести до інвалідності і навіть смерті. Якогось специфічного лікування енцефаліту не існує. У терапії використовують ІМУНОГЛОБУЛІН (препарат, виготовлений на основі крові людини або коня і містить готові захисні білки - антитіла проти вірусу кліщового енцефаліту), противірусні засоби, а також ліки, що дозволяють позбутися від симптомів.

 

Профілактика
Тим, хто живе на територіях з високим ризиком зараження, рекомендуються щеплення проти кліщового енцефаліту. Це стосується і тих, хто просто виїжджає в ті краї на природу. Для профілактики кліщового енцефаліту застосовують інактивовані вакцини, тобто вакцини, що містять убиті віруси. У нашій країні зареєстровані і використовуються вітчизняні препарати. Вітчизняні вакцини застосовують для щеплення дітей, що досягли 4-річного віку. Дітям першого року життя, а також жінкам, що годують і вагітним жінкам вакцинацію слід проводити тільки у виняткових випадках - при дуже великому ризику зараження вірусом кліщового енцефаліту. Щеплення рекомендується проводити в осінньо-зимовий період, до пробудження кліщів зі сплячки. Вакцинацію проводять двухкратно, з інтервалом в 1-3 місяці. Через рік після першого щеплення вводиться повторна доза вакцинного препарату. Потім 1 раз на 3 роки проводиться ревакцинація, і якщо якась ревакцинація пропущена, захист знижується, і щеплення потрібно почати заново. При всій важливості профілактичних заходів, щеплення проти енцефаліту можна робити не всім.
     
Тимчасові протипоказання. Будь-яке гостре захворювання, наприклад, ОРЗ, або загострення хронічного процесу - це привід відкласти протикліщових вакцинацію. Щеплення проводять через місяць після одужання або настання ремісії (періоду, коли прояви хронічного захворювання стихають).
     
Постійні протипоказання. Вкрай рідко, але трапляється, що введення вакцини викликає важку алергічну реакцію. У такій ситуації подальшу вакцинацію не проводять. Не роблять щеплення і тим, хто страждає алергією на білок курячого яйця. Вакцинацію можна проводити одночасно з іншими щепленнями (крім БЦЖ), але окремими шприцами і в різні ділянки тіла. Вакцину вводять внутрішньом'язово, переважно в дельтоподібний м'яз плеча. Діти віком до 1,5 років - в стегно. У місцях ін'єкцій вакцини може виникнути легка болючість, набряк і ущільнення - це нормальна місцева поствакцинальна реакція. Після першої ін'єкції іноді відзначається короткочасне підвищення температури, головний біль, нудота і блювота, біль у м'язах і суглобах, слабкість. У разі підвищення температури вище 38,5 градусів С потрібно обов'язково провести жарознижувальну терапію. Якщо людина не була прищеплена, а її вкусив кліщ, або якщо укус кліща відбувся протягом двох тижнів після одноразової вакцинації, є ризик розвитку хвороби. У цих випадках дорослим призначають противірусні препарати і імуноглобуліни, а дітям - імуноглобуліни. Ці препарати вводять у перші три доби після укусу в профілактичних цілях. Крім вітчизняного імуноглобуліну проти кліщового енцефаліту, застосовують також імпортний імуноглобулін FSME-Булін, приготовлений на основі сироватки людської крові. Однак багаторічний досвід показав, що найбільш ефективною є вакцинація, а використання всіх заходів профілактики після укусу кліща не повністю захищають від можливісті захворювання на енцефаліт.

 

Збираючись до лісу, постарайтеся захистити себе від нападу кліща:
  • надіньте одяг з довгими рукавами, щільно прилеглими до зап'ястя;
  • брюки заправте у високі чоботи (взуття повинне закривати тил стопи і щиколотки, даючи можливість заправити в нього одяг);
  • обов'язково одягніть головний убір (хустку або шапку);
  • одяг вибирайте світлий, щоб легше було помітити напад кліща;
  • пересуваючись по лісі, намагайтеся триматися середини стежки, остерігайтеся високої трави і чагарника.

 

Видалення кліща

Щоб акуратно видалити кліща, що присмоктався, можна обв'язати його ниткою якомога ближче до хоботка, потім розтягнути її кінці в бік і обережно, без різких рухів потягнути їх вгору до повного вилучення кліща. Можна також нанести на тіло комахи будь-якої масляний розчин - масло перекриє дихальця на тілі кліща, і, не маючи можливості дихати, він відпаде. Якщо повністю витягти кліща не вдалося, і його голівка залишилася в ранці (виглядає як чорна крапка), слід витягти її шпилькою, як звичайну скалку. 

     
Після маніпуляції необхідно вимити руки і обробити ранку настойкою йоду або спиртовим розчином. Кліща ні в якому разі не можна:
  • тиснути - якщо кліщ інфікований, у його внутрішніх органах перебуває вірус;
  • відривати - вірус концентрується в слинних залозах комахи і на його голівці, яка при відриві залишиться в ранці (ще небезпечніше відривати кліща зубами, тоді вірус напевно потрапить в організм).

 

Витягнутого кліща потрібно обов'язково досліджувати на наявність у нього вірусу кліщового енцефаліту. Комаху слід помістити в невеликий скляний флакон і покласти туди шматочок злегка зволоженою вати. Закритий флакон зберігають у холодильнику, але не пізніше 2 діб з моменту укусу кліща необхідно доставити в лабораторію.

HotLog

Анимационная картинка танцы

блестяшки для аськи