Ультразвукова діагностика

Ультразвукова діагностика - метод дослідження, що дозволяє розпізнати патологічні зміни окремих органів і систем організму за допомогою ультразвукового дослідження, заснованого на принципах ехолокації - випромінювання зондуючого імпульсу ультразвуку та прийомі з подальшою комп'ютерною обробкою сигналів, відбитих від поверхні середовищ з різною акустичною щільністю. Ультразвукове дослідження (УЗД ) абсолютно нешкідливе, лікарі УЗД постійно працюють у звичайній медичній формі без усякого захисту. А гель, яким змащується датчик, складається з водяної основи і служить для того, щоб між датчиком і поверхнею тіла не було повітряного прошарку.

 

Направлення на УЗД

Практично в будь-якій поліклініці або діагностичному центрі, у який ви звернетеся для ультразвукового дослідження, у вас вимагатимуть направлення. Для чого? В першу чергу для того, щоб лікар мав уявлення про поставлений або передбачуваний діагноз. І, отже, про те, який орган або систему органів вашого малюка необхідно обстежити ("подивитися") на УЗД. Направлення можна взяти у педіатра, гастроентеролога, нефролога, ендокринолога або кардіолога. Список фахівців можна продовжувати до нескінченності, так само як і список органів, які можна дослідити, за допомогою даного методу. Перш ніж зупиниться на конкретних дослідженнях, звернемо увагу на те, що в направленнях на УЗД ми часто зустрічаємо фразу "дослідження з кровотоком" або "УЗД з допплерографією", що це значить? При ультразвуковому дослідженні вивчення рухомих структур (формені елементи крові, стулки клапана) застосовується ефект Допплера. Це зміна частоти чутного звуку, коли спостерігач або джерело рухаються відносно один одного. Ультразвуковий промінь, спрямований на який-небудь об'єкт, що рухається, відбивається від нього і прямує назад до датчика, але вже з іншого частотою, відмінною від випромінюваної. Таким чином, ми можемо виміряти швидкість потоків і напрямок руху крові.

 

Що досліджують за допомогою УЗД?
Ультразвукове дослідження органів і структур головного мозку називається нейросонографія (НСГ), і здійснюється поки у малюка відкриті джерельця, але можна і дещо пізніше через деякі ділянки кісток черепа, де вони тонше і пропускають ультразвукові хвилі, але в цьому випадку структури головного мозку видно значно гірше. Показаннями для нейросонографії служать:
  • недоношеність (особливо пологи до 32 тижнів вагітності з масою тіла менше 1500г);
  • неврологічна симптоматика ураження головного мозку;
  • запальні захворювання головного мозку;
  • травматичні пошкодження головного мозку;
  • гіпоксично-ішемічні ураження (стану, коли головний мозок відчував недолік кровопостачання);
  • стигми дісембріогенеза (ознаки порушення ембріонального розвитку, наприклад, високе небо, коротка шия, бочкоподібні груди. Якщо таких ознак в однієї дитини є кілька, можна думати про наявність вад розвитку).
   
Так само тільки до 3-4 місяців життя дитини доцільно проводити УЗД кульшових суглобів. Показаннями для цього дослідження у новонароджених і грудних дітей служать:
  • особливості перебігу пологів та вагітності (аномальні передлежання, особливо тазові і сідничні, багатоплідна вагітність);
  • клінічна симптоматика (порушення відведення стегон, зовнішня ротація ніжки на ураженій стороні і т.д.);
  • наявність у батьків вродженого вивиху стегна або іншої ортопедичної патології.
     
УЗД серця називається ехокардіографія (ехо-КГ) і містить у собі УЗД клапанів, порожнин і внутрішніх структур серця, внутрісерцевих потоків крові, дослідження кореня і дуги аорти, клапана і гілок легеневої артерії, легеневих вен і коронарних судин. Показаннями для ехо-КГ служить наявність шумів в серці, ціаноз (посиніння) шкірних покривів дитини, ціаноз носогубного трикутника при плачі у новонародженого, підозри педіатрів на порок серця. 
     
Дослідження органів черевної порожнини і заочеревинного простору включає в себе УЗД печінки, нирок, надниркових залоз, селезінки, підшлункової залози, шлунка і кишечника. Часто виділяють в окреме дослідження УЗД нирок, сечового міхура і сечоводів, що є доцільним при захворюваннях нирок і сечових шляхів. 
     
На окремій сходинці стоїть УЗД органів малого тазу у дівчаток та УЗД сечостатевої системи у хлопчиків.

 

Перше УЗД
Якщо ваш малюк народився в строк, проблем в пологах не було, і в перші дні життя дитини все проходило благополучно, то доцільно в 1-1,5 місяці зробити нейросонографію: УЗД кульшових суглобів,

 

УЗД черевної порожнини, нирок і малого тазу, ехокардіографію.
   
У ряді дитячих лікувальних установ ці дослідження є обов'язковими для всіх дітей. На жаль, не всі поліклініки можуть ввести це в стандарт обстеження через недостатню технічну оснащеність. Саме в 1-1,5 міс. можуть бути помічені та виявлено відхилення, які не видно в перші дні життя. Як вже було зазначено, ультразвукове дослідження абсолютно нешкідливе, тому число і кратність УЗД не обмежена, і один орган може бути оглянутий до декількох разів протягом доби, наприклад, при травмі внутрішніх органів. Надалі, якщо вашій дитині вже зробили повне УЗД, і ніякої патології не було виявлено, то профілактично немає необхідності оглядати її частіше, ніж раз на рік. Призначення щорічних оглядів також залежить від оснащення лікувального закладу.

 

Як підготуватися до УЗД?
Нейросонографія, УЗД щитовидної залози, УЗД кульшових суглобів та ехокардіографія не вимагають спеціальної підготовки. Проте батьки повинні бути готові відповісти на запитання лікаря про точний зріст і вагу дитини - це необхідно для розрахунку розмірів органа, наприклад при УЗД щитовидної залози, або при ехокардіографії. Так само, у завдання батьків входить заспокоїти дитину і пояснити малюкові, що ніхто не зробить йому боляче, і треба просто спокійно полежати. А немовлят цілком можна обстежити і під час сну. Печінку, жовчний міхур, підшлункову залозу, селезінку досліджують суворо натщесерце, тому що інакше неможливо достовірно оцінити стан жовчного міхура, фрагментів стінок шлунку, а так само частини органів, екранованих вмістом шлунку, в першу чергу, підшлункової залози і частини печінки. Так що підготовка до УЗД перерахованих вище органів включає в себе основні правила: перед УЗД не можна пити, їсти, чистити зуби, приймати лікарські препарати, жувати жувальну гумку, смоктати цукерки. Якщо у вашої дитини захворювання, що вимагає обов'язково погодинного прийому ліків, попередьте про це направляючого вас лікаря і лікаря-фахівця УЗД. 
     
Найбільш часте ультразвукове дослідження - це УЗД нирок і сечовивідних шляхів, можливе тільки при наповненому сечовому міхурі. Це пов'язано з необхідністю огляду нижніх відділів сечоводів, які можна побачити, тільки коли наповнений сечовий міхур. Крім того, тільки при наповненому сечовому міхурі можна отримати реальне уявлення про стан верхніх сечовивідних шляхів - мисок, чашечок і верхніх відділів сечоводів. Рідину необхідно пити за 1-2 години до дослідження (а не в коридорі перед кабінетом лікаря УЗД), перед цим запропонувавши дитині помочитися. Якщо дитині 1-2 роки, то потрібно випити не менше 100 г (скільки вип'є), 3-7 років - склянка рідини, і більше не пити і не мочитися. Якщо дитина - немовля, то приблизно за 40 хвилин до УЗД рекомендується дати їй попити будь-яку улюблену рідину (від чаю до материнського молока), і є надія, що на момент огляду у малюка буде повний сечовий міхур. Так само наповнений сечовий міхур потрібно при УЗД органів малого тазу у дівчаток.

 

Що взяти з собою?
У незалежності від віку дитини, з собою необхідно мати плівку або рушник, який ми постелимо на кушетку, перш ніж укласти на неї дитину, і серветки, якими ми зітремо з дитини гель після дослідження. Так само, необхідно мати при собі напрям лікаря, і дуже вітається наявність амбулаторної картки. (Лікар УЗД не ворожка і не віщун, і здогадатися лише з вигляду дитини який орган потрібно дивитися, і для виявлення якої патології дитина прийшла на дослідження, не може). Оскільки лікар УЗД запропонує роздягнути дитину, дуже радимо батькам продумати зручний одяг для малюка, процес зняття якого не призведе до додаткових негативних емоцій дитини. Нарешті, малюк роздягнений і лежить на пелюшці на кушетці, лікар робить УЗД, а батьки чітко відповідають на запитання. І ще, ми б дуже радили на ті види дослідження, які робляться не на голодний шлунок (нейросонографія, ехокардіографія, УЗД кульшових суглобів і т. д.), захопити з собою для немовлят соску-пустушку або пляшку з коханим питвом малюка, оскільки ці заспокійливі фактори можуть значно зменшити стрес дитини від контакту з незнайомими людьми, полегшити роботу лікаря, і, тим самим зменшити час, проведений вами на дослідженні. Для дітей старшого віку можна взяти улюблену книжку, або нову цікаву іграшку. Час, витрачений на дослідження залежить від зони, яку треба дослідити, але як показує досвід багатьох лікарів, на УЗД витрачається від 3-5 хв. до 15-20 і більше. У складних випадках або при різко негативній поведінці дитини, дослідження може тривати і 30-40 хвилин.

 

Результат УЗД
Дослідження завершено, і залишається тільки дочекатися протоколу. У більшості поліклінік або діагностичних центрів результати УЗД протягом півгодини видають на руки батькам, залишаючи копію в амбулаторній карті, а в стаціонарах протоколи вкладають в історію хвороби дитини, надалі заносячи результати в виписний епікриз. Якщо у вашої дитини виявлена будь-яка патологія, рекомендуємо при подальших УЗД мати з собою протоколи попередніх ультразвукових досліджень, щоб лікар міг відстежити динаміку змін захворювання.

HotLog

Анимационная картинка танцы

блестяшки для аськи