Діагностика алергії

Алергічні стани і захворювання у малюків зустрічаються досить часто. При цій патології для уточнення діагнозу і призначення необхідного лікування використовують цілий ряд діагностичних тестів.

 

Алергопроби

Постановка шкірних алергологічних проб - це традиційний і достовірний метод діагностики алергії, метод виявлення специфічної чутливості організму. Шкірні тести на алергію зазвичай включають прик-тести (метод уколу), скаріфікаціонние (метод подряпини), і внутрішньошкірні проби з різними наборами алергенів.

 

Показання до призначення аналізу:

Діагностика алергічних захворювань (бронхіальна астма, полінози, атопічний дерматит, екзема, харчова алергія, алергія на ліки, респіраторні алергози (риніти - нежить, синусити - запалення приносових пазух, ларингіти - запалення гортані, трахеїти - запалення трахеї, бронхіти - запалення бронхів, пневмонії - запалення легенів, причиною яких є алергія).

 

До протипоказань відносяться:

  • Загострення поточного алергічного захворювання або іншого хронічного захворювання;
  • Гострий інфекційний процес (ГРВІ, ангіна тощо);
  • Важкий стан пацієнта;
  • Тривала терапія гормональними препаратами (кортикостероїди).

   

Перед проведенням алергологічного тестування проводиться загальноклінічне обстеження: загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, огляд педіатра. Проба проводиться для того, щоб визначити, які алергени можуть мати значення у розвитку симптомів захворювання.

   

У стандартний набір для проведення шкірних проб входять алергени пилку рослин, домашнього пилу, вовни, пуху, епідермісу (шкіри) тварин, харчових продуктів тощо. Шкірні проби зазвичай ставлять на внутрішній поверхні передпліч, відступивши на 3 см від зап'ястя, при наявності алергічних захворювань шкіри, проби ставляться на ділянках, не порушених пошкодженням, наприклад, на спині.

   

Дітям можна проводити тільки після 5-річного віку. Пов'язано це з тим, що в дітей до 3-5 років ще не сформувався імунітет, що може привести до ускладнень (від загострення алергічних реакцій до загострення хронічних захворювань). До того ж процедура досить болісна. Тому в ранньому віці шкірні проби замінюють аналізом крові на визначення специфічних імуноглобулінів до різних видів алергенів. У дітей, враховуючи можливість тяжких ускладнень, аж до анафілактичного шоку (важкої алергічної реакції, що супроводжується порушенням життєво важливих функцій організму), а також складність оцінки результатів шкірні проби припустимо проводити тільки в спеціальних алергологічних установах під наглядом лікаря-алерголога.

 

Проведення аналізу:

На місце уколу або подряпини, зробленої стерильним одноразовим скарифікатором, наноситься крапля діагностичного алергену або внутрішньошкірно вводяться певні алергени. Через деякий час можливий розвиток невеликого набряку і почервоніння шкіри, що припускає алергію на поставлений алерген.

     

Результати оцінюють при яскравому освітленні через 24 год і 48 год. Проба вважається позитивною, якщо діаметр папули (від лат. Papula - прищ, елемент шкірної висипки - невеликий щільний, злегка піднімається над шкірою вузлик більше 2 мм. В одному дослідженні можлива оцінка 15-20 проб. Це досить точний і перевірений часом метод діагностики алергії. За кілька днів до проведення шкірних проб, треба скасувати протиалергічні лікарські препарати, інакше результати будуть недостовірні.

 

За результатами шкірних проб можна проводити специфічну імунотерапію. Так як буде з'ясована причина алергії, її потрібно усунути. Якщо алергія на кульбаби, необхідно уникати контактів з даним видом рослин. А також в період ремісії алергії (поза її явних проявів) під контролем лікаря-алерголога підбирається специфічне лікування. Існує кілька способів лікування. Основні медикаментозні засоби боротьби з алергією - антигістамінні препарати і алерговакцинація. Але вони не призводять до стовідсоткового одужання.

   

Алерговакцинація - процес тривалий. Зайняти вона може 1-3 роки. При введенні алергену, організм привчається до нього і починає виробляти захисні субстанції. Перші 38-40 уколів робляться з інтервалом через день, потім трохи рідше, а коли виходять на підтримуючу дозу, ін'єкції робляться 1 раз на місяць до досягнення результату. Протиалергічні препарати приймаються в період загострення хвороби.

 

Діагностика алергії по аналізах крові - сучасний напрямок в алергології.

Визначення в крові IgE

IgE загальний - антитіла, відповідальні за розвиток алергічних реакцій. У ньому визначається концентрація IgE (імуноглобуліну Е) у сироватці крові, що забирається у хворого з вени. Імуноглобулін Е (IgE) - клас імуноглобулінів, що виявляється в нормі в незначних кількостях у сироватці крові і секретах. Зазвичай концентрація IgE виражається в МО / мл або ке / л (КЕ - кілоодиниця). IgЕ бере участь в алергічних реакціях I (негайного) типу-для негайного типу період між моментом контакту з алергеном і появою перших ознак алергічної реакції триває від чверті години до декількох годин. Крім цього IgE бере участь у захисному протигельмінтному імунітеті (імунітет, який забезпечується печінкою, забезпечує захист від глистової інвазії), що зумовлено існуванням перехресного зв'язування між IgE і антигеном гельмінтів. Для тесту використовують понад 200 алергенів. Його особливістю є те, що хворому не потрібно вступати в безпосередній контакт з алергеном, і викликаний цим ризик виключається. Вони практично не мають протипоказань і рекомендуються при будь-якій формі алергії.

   

Для діагностики алергії по аналізах крові важливо визначити наявність специфічних антитіл, що вступають в реакції з алергенами. Рецептори до цих антитіл є на різних клітинах нашого організму. Викид цих речовин при контакті з антитілами призводить до розвитку алергічних реакцій, які лежать в основі алергічного риніту, бронхіальної астми, деяких видів шкірної висипки. У даному випадку про наявність алергії судять не з клінічної реакції (прояву симптомів алергічної реакції), а за рівнем антитіл - білків-іммуногобулінів класу Е (IgE), які виробляються у відповідь на алергени. Якщо кров (сироватка крові) пацієнта дає реакцію з конкретним алергеном, значить в ній містяться специфічні IgE-антитіла, відповідальні за розвиток алергічних реакцій. Це підтверджує наявність алергії.

 

Показання до призначення аналізу:

  • Алергічні захворювання: бронхіальна астма, полінози (захворювання, що виникають в результаті алергії на пилок рослин. До їх числа належать: сінна лихоманка, кон'юнктивіт, риніт та інші. Поліноз характеризується запаленням краю і слизової века, слизової носа, порушеннями сну, підвищену пітливість і дратівливість), атопічний дерматит (хронічне рецидивуюче запальне захворювання шкіри, що виявляється інтенсивною сверблячкою), екзема, харчова і лікарська алергія;
  • Гельмінтози (захворювання, що викликаються паразитичними черв'яками-гельмінтами);
  • Оцінка ризику розвитку алергічних захворювань у дітей, чиї родичі мають алерго патологію.

 

Підготовка до дослідження:

За 3 дні до взяття крові необхідно виключити фізичні і емоційні навантаження.

Референсні (нормальні) значення IgE:

 

Вік Рівень IgE, Од / мл
5 днів -12 міс 0-15
12 міс - 6 років 0 - 60
6 - 10 років 0 - 90
10 - 16 років 0 - 200
діти старше 16 років і дорослі 0-100

 

Підвищення рівня IgE може говорити про наявність алергічних захворювань і деяких інших патологічних станах.

 

Визначення специфічних IgG

У ході аналізу визначають IgG до 90 найбільш часто зустрічається харчових алергенів.

   

Список алергенів: авокадо, коров'яче молоко, ананас, морква, апельсин, диня, арахіс, м'який сир, баклажан, овес, банан, огірок, баранина, оливки, бета-лактоглобулін, горіхи, виноград, палтус, глютен, чорний перець, яловичина, перець чилі, персик, грейпфрут, петрушка, волоський горіх, пшениця, гречана крупа, пшоно, гриби печериці, плямиста квасоля, груша, дріжджі пекарські, жито, дріжджі пивні, сардини, зелений горошок, буряк, зелений солодкий перець, свинина, суниця, селера, індичка, насіння соняшнику, йогурт, слива, казеїн, соєві боби, кальмар, стручкова квасоля, камбала, сир бринза, капуста броколі, сир Чеддер, капуста качанова, томати, картопля, тріска, кава, тростинний цукор, краб, тунець, креветки, гарбуз, кролик, устриці, кукурудза, форель, кунжут, хек, тютюн, кольорова капуста, курка, незбиране зерно ячмінь, лимон, чорний чай, лосось, часник, цибуля, швейцарський сир, масло вершкове, шоколад, мед, яблуко, мигдаль, яєчний білок, молоко козяче, яєчний жовток.

 

Показання до призначення дослідження

У комплексі досліджень в складних випадках діагностики харчової алергії та харчової непереносимості. Матеріал для дослідження: сироватка крові. Одиниці виміру: дослідження напівкількісне. Результат видається в хрестах. Інтерпретація результатів:

  • отріцат. негативно (<50 Од / л);
  • + Слабка чутливість (50-100 Од / л);
  • + + Помірна чутливість (100-200 Од / л);
  • + + + Висока чутливість (> 200 Од / л).

HotLog

Анимационная картинка танцы

блестяшки для аськи