Помилки батьків

Формування дитячого раціону - завдання важливе і відповідальне, адже від того, які харчові звички будуть закладені батьками, залежить здоров'я дитини не лише на етапі її розвитку і зростання, але і впродовж усього життя. Так, кожна дитина унікальна і вимагає особливого, тонкого підходу, проте, батькам важливо знати (і головне - розуміти) ряд принципів правильного дитячого харчування, щоб не здійснювати поширених помилок.

     
1. "Доросла" і "дитяча" їжа
Батьки схильні до крайнощів. Або вони хочуть максимально збагатити раціон дитини : в "багатство" починають входити в ранньому віці малюка "дорослі" складові раціону - сіль, цукор, спеції, продукти-алергени, продукти, до складу яких входять шкідливі, як для дітей, так і для дорослих, харчові добавки. Тобто грань між дитячою і дорослою їжею стирається. Або батьки педантично контролюють правильність дитячого харчування при цьому, не стежачи за своїм раціоном, забуваючи, що діти переймають їх модель поведінки. В даному випадку, їжа для дітей і для дорослих разюче відрізняється, тому що так зручно і вигідно батькам. 
     
Акуратно наслідуйте рекомендації фахівців при складанні дитячого раціону і не забувайте про психологічну складову цього процесу (ви для своєї дитини - приклад для наслідування!).
     
2. Перегини і тиск
Розділивши їжу на корисну і шкідливу, дорослі іноді вважають, що їжі зі знаком "плюс" багато не буває, а якщо дитина її не любить - потрібно просто змусити. Але навіщо? Нам треба в питанні дитячого харчування дотримуватися трьох важливих критеріїв: властивостей, міри і доброї волі.
     
Не усі корисні продукти підходять дітям: наприклад, ріпа, редис, буряк, квасоля і горох можуть провокувати метеоризм, кишкові кольки і навіть пронос. А це означає, що ми повинні не лише уважно вивчати властивості і вплив на дитячий організм конкретних продуктів, але і чуйно стежити за реакцією дитини на них, адже індивідуальну непереносимість ніхто не відміняв.
     
Далі. Однозначно корисна для зростаючого організму риба може бути присутньою в раціоні дитини 1-2 рази на тиждень (у тому об'ємі, в якому дитина захоче), і цього цілком буде досить. А якщо у малюка з овочів і фруктів є тільки 3-5 улюблених - це вже добре. Інші можна пропонувати пробувати, але не наполягати. Головне - щоб вони були в щоденному раціоні. Це до питання про міру.

 

Ну а добра воля пояснюється тим, що часто діти краще інтерпретують потреби свого організму, вони тонкіше, ніж дорослі, відчувають, що їм треба (їх апетит не зіпсований "так потрібно"). 
     
Не примушуйте дитину, а пропонуйте їй. Нехай вона сприймає їжу не як "обязаловку", а як можливість експериментувати, пробувати щось нове.
     
3. Режим харчування
Ось тут батьків можна зрозуміти: одні фахівці стверджують, що правильне харчування - триразове, інші - дробове (тобто додається ще 1-2 перекуси), а треті і зовсім стверджують, що їсти потрібно лише, коли зголоднів, а не коли прийшов час. 

 

Батькам важливо розуміти, що дитина - не робот, тому чіткої системи вона може і не дотримуватися. Сьогодні їй просто не дуже хотілося їсти, а завтра вона заповнила те, що недоотримала. А іноді діти, як вони говорять, просто забувають поїсти. Але раз організм "забув", значить, йому і не хотілося? Таке можливе? Звичайно!
     
Усе вище сказанене повинно вас примушувати пускати все на самоплив. Сніданок - це святе: як для дітей, так і для дорослих - нам потрібні сили, щоб бадьоро і активно почати день. Ну а потім спостерігайте за дитиною. Звичайно, якщо вона говорить, що вже хоче їсти, її треба нагодувати. Якщо не підходить до вас, значить, все в нормі. Але якщо ви помічаєте, що вже дійсно тривалий час дитина не їла, ви їй запропонували, а вона відмовилася, підіть на хитрість - нагулюйте з нею апетит, у прямому розумінні цього слова. Після прогулянок на свіжому повітрі апетит, як правило, відмінний.
     
А якщо дитина мало рухається (а це досить часто спостерігається сьогодні), майже не витрачає енергію, то, звичайно, їй і не треба її поповнювати, тому і немає апетиту. А наполегливі батьки намагаються змусити дитину їсти. Навіщо? 
     
Запрошуйте дитину їсти з усією сім'єю, запитуйте, чи хоче вона їсти, щоб вона могла розуміти, що у неї завжди є вибір і що вона повинна і може прислухатися до себе і своїх потреб.
     
4. Їсти до кінця
Ця помилка логічно пов'язана з попередньою. 
     
Давайте абстрагуємося і представимо... автомобіль. Ось ми уранці залили бензин. Повний бак. Але машина до обіду стояла, тобто бензин не витрачався. А ми, вирішивши, що вже пора, знову підходимо до авто і намагаємося залити бензин ще, хоча в цьому немає необхідності. Більше того, немає просто фізичної можливості щось кудись додати. Правда, абсурдно?
     
Так і в питаннях харчування. В даному випадку ми піднімаємо тему, коли батьки примушують дитину з'їдати все, що лежить у тарілці. І не важливо, що дитина вже не хоче, вона наситилася, у неї, що називається, повний бак.
     
Дозвольте дитині самій визначити міру ситості. Врешті-решт, нічого страшного, якщо вона незабаром зголодніє і прийде за добавкою!
     
5. Заборонена їжа як заохочення
Ви як відповідальні батьки розповідаєте дитині, що фаст-фуд, солодка газована вода і взагалі солодощі украй шкідливі. Ви як дбайливі батьки замінюєте усю шкідливу їжу на корисну, домашню. Але при цьому прекрасно знаєте, що дитину тягне на тістечка, вона тужливо проходить мимо фаст-фуду, боязко просить або категорично вимагає в магазині, щоб ви купили їй те, що постійно забороняєте. І ось тут починаються харчові маніпуляції (причому, кому вони більше вигідні, сказати складно): якщо ваше чадо поводитиметься добре, то йому обіцяється щось з традиційно заборонених продуктів. Уявляєте, яка дивна логіка: шкідливу їжу треба... заслужити, бути гідним її, постаратися заради того, щоб її отримати. А корисна їжа - це даність, яку просто треба перетерпіти. Тобто окрім в корені невірної харчової звички дитина отримує спотворене розуміння того, що добре для неї, що ні, і, що не менш жахливо, пристосовується до маніпуляцій і взагалі бартерної взаємодії з батьками. 
     
Адже все могло бути інакше, якби ви усвідомили (згадайте те, з чого ми розпочали), що "дитяча" і "доросла" їжа не повинні відрізнятися. Не забувайте, ви зобов'язані показувати дитині приклад. Якщо в якості перекушувань у вазі фрукти, овочі, горішки або мармелад, якщо мама і папа їдять ту ж їжу, що і дитина, якщо для неї те, що корисно - природно і органічно, то навіть щонайменшого приводу для маніпуляцій не з'явиться.

 

 

"Дай цукерку!", "Купи шоколадку!", "Хочу тістечко!" Якщо малюк, значить, обов'язково ласун? Звичайно, ні. Чому ж тоді діти так люблять солодке? "Та тому, що його любимо ми!" - стверджують дитячі психологи.
     
Сьогодні ви скаржитеся всім: "Вона жодного дня не може без солодкого". А чи зможете згадати, з чого почалася любов дитини до солодощів? Напевно з цукерки, якою ви віддячили її за зібрані з підлоги іграшки або яку швидше засунули їй в рот, аби перестала плакати. І, швидше за все, при цьому проворкувала: "А що я зараз тобі дам?" Чи варто дивуватися, що в маленькій голівці скромна цукерочка перетворилася на щось особливе - винагороду за добру справу, чарівний засіб, що може допомогти будь-якому горю і підсолодити навіть самі гіркі сльози. І тепер не варто дивуватися тому, що солодощі стали для неї психологічною залежністю. Ні-ні, не фізіологічної, а саме психологічною. Не думайте, ніби дитячий організм "вимагає" солодкого. Деяким дітям в перші роки життя батьки взагалі не дають цукерок, і ті щасливо ростуть, не знаючи, що таке солодощі. А між тим шоколадки і мармеладки - це не тільки "здрастуй, грізний карієс", але і набагато більш серйозні проблеми, які можна уявити як ланки одного ланцюга: порушення обміну речовин, зайва вага, ожиріння. А найнеприємніше те, що зайва вага - чинник ризику для багатьох нехороших хвороб, які ви просто зобов'язані і близько не підпускати до своєї дитини. Співробітники Всесвітньої організації охорони здоров'я вже не раз заявляли, що смак дитини до їжі формується в перші роки життя. Ставши дорослим, вона буде харчуватися приблизно тим же, до чого ви її привчили в ранньому дитинстві. А любов до солодощів, погодьтеся, не сама здорова звичка.
     
Життя - не цукор?
Ви зрозуміли, що, привчивши малюка до цукерок, зробили помилку, і зараз хочете її виправити. Що ж, доведеться стати стратегом. Не кидайтеся в атаку на карамельки, шоколадки, торти і тістечка, спускаючи їх у сміттєпровід або розсовуючи по далеких закутках кухні. Не варто й виривати у дитини з рук цукерку, якою її щойно пригостили знайомі. Солодощі вже стали для неї залежністю, і будь-які радикальні заходи щодо їх знищення можуть викликати у дитини серйозний стрес і недитячу образу. У відповідь вона може навіть повністю відмовитися від їжі, зовсім як дорослий оголосивши голодування на знак протесту. Краще розробіть стратегічно вірний план. Але при цьому пам'ятайте, ваша мета - не відчайдушна боротьба з солодощами, а привчання дитини до здорового способу життя.
     
Прослідкуйте, в яких ситуаціях дитина тягнеться за цукеркою. Найчастіше, коли чимось засмучена, налякана чи захворіла, адже цукерка для неї - найкраща втіха, винагорода і захист. Ваше завдання - відвернути її думки від солодкого і направити їх на щось інше: на казку, цікаву гру або просто бесіду.
     
Якщо малюк достатньо дорослий, щоб зрозуміти ваші пояснення, можна в доступній формі розповісти йому, який шкідливий цукор для нашого організму. Але ваша розповідь ні в якому разі не повинна перетворюватися на залякування на кшталт: "От будеш їсти цукерки, і зубки почорніють". Деякі мами примудряються лякати дітей навіть целюлітом, попутно намагаючись пояснити чотирирічній крихітці, що це таке. Ця тактика невірна, від неї краще відразу відмовитися, адже ваша мета - скоротити кількість цукерок, що з'їдаються, а не ввести на них повну заборону. Малюк все одно час від часу буде ласувати солодким, так для чого йому мучитися очікуванням, що зубки ось-ось почорніють, і страждати від нікому не потрібного комплексу провини?
     
Вазочка з цукерками не повинна раптом відразу зникнути зі столу. Дитина не тільки відразу ж виявить пропажу, але і влаштує цілу бурю невдоволення. Поступово замінюйте цукерки, торти і тістечка корисними солодкими продуктами: медом, сухофруктами і свіжими фруктами, сиропами, йогуртами, соками. Але у випадку з останніми будьте обережні, уважно читайте етикетки. Якщо сік - всього лише концентрат, від нього теж не буде ніякої користі. Дійте приблизно за такою схемою: прибрали зі столу пряник - замініть його бананом, прибрали шоколадну плитку, без якої раніше не обходився жоден полуденок, - займіть порожнечу, що утворилася на столі баночкою з варенням. А ось цукерки вимагають від мам більшої винахідливості. Висипте з заповненої по самі вінця цукерками вазочки половину вмісту. Коли через пару днів цукерки у вазочці закінчаться швидше звичайного, заповніть її фруктами. Такий послідовний підхід допоможе дитині безболісно звикнути до нового положення речей. Розробивши план щодо відмови від солодкого і з ентузіазмом приступивши до його втіленню в життя, намагайтеся не забувати про підводні камені: бабусі, тітки, дядьки і інші можуть зіпсувати всю з успіхом виконану роботу. Якщо ваш малюк часто проводить час з рідними, поставте їх до відома про свої плани.
     
Крок за кроком
Відучити гостей приходити з повними пакетами солодощів, поясніть їм, що солодке шкідливо, а шоколад часто викликає нервове збудження і алергічні реакції.
     
Любов до солодощів - та ж залежність. А вам відомо, що від залежності неможливо позбутися, коли страждаюча нею людина сама того не бажає. Не змушуйте дитину і не карайте, вона повинна бути вашим союзником, тільки тоді успіх гарантований.
     
Постарайтеся прищепити маляті любов і до інших смаків, наприклад кислого або солоного.
     
Замініть звичайне солодке печиво на солонувате, не хвилюйтеся, багато його дитина не з'їсть. Частіше купуйте їй яблука з кислинкою. Нехай звикає.
     
Ні в якому разі не забороняйте дитині солодощі, адже напевно вона їх дуже любить. Просто скажіть, що відтепер цукерки не можна буде їсти щодня, а тільки, наприклад, по середах і неділях. Так поступово ваш малюк почне відвикати від солодкого. Відучіться і самі використовувати солодощі в якості винагороди і ніколи не карайте дитину позбавленням цукерки.
     
Якщо ви будете забороняти цукерки, але не пропонувати натомість нічого іншого, то досягнете тільки зворотного результату. Заборонений плід солодкий, і дитина буде намагатися з'їсти будь-яку цукерку, яка потрапить до неї в руки.
     
Не варто також ховати цукерки, дитині здасться, що ви самі нишком їх з'їдаєте. Як тільки ви вийдете за поріг, вона почне цілеспрямовані пошуки по всьому будинку. А рідко знайдеться дитина, якій не вдається "розкопати" солодку схованку.
Намагайтеся купувати дитині не одну велику цукерку, а три маленьких, не одну велику плитку шоколаду, а три маленькі плитки. Вона з'їсть одну, другу, а третю їй, можливо, і не захочеться, і вона залишить її на потім. Доїсти ж велику цукерку діти вважають справою честі.
 

HotLog

Анимационная картинка танцы

блестяшки для аськи