Деякі мами й татусі, наслухавшись історій від знайомих стосовно труднощів у навчанні, поспішають передбачити такі проблеми й намагаються «прилаштувати» своїх дітей якомога раніше, одночасно з походом до дитячого садка. Більшість батьків, обираючи гурток або секцію для дитини, найчастіше зважають на власні уявлення про те, що буде добре для їх малюка. А як же особливості дитини? Її бажання? Як правильно вибирати гурток або секцію для кращого розвитку дитини?Як не помилитися в цьому виборі й зробити так, щоб було одночасно і цікаво, і корисно, щоб заняття допомагали нам виховувати в дитині ті риси, які неможливо виховати вдома або в садку (школі).
Спочатку виберіть напрямок руху.
Тут можуть бути два шляхи: розвивати в дитині ті риси й здібності, які в неї найбільше виражені й завдяки яким вона напевно стане успішною, або звернути увагу на її слабкі сторони, що потребують додаткової підтримки. Наприклад, хлопчик дуже добре малює, хоча ніхто його спеціально не навчав. Порадившись, мамо й тато вирішують віддати хлопчика до художньої школи, вирішивши: «Ми не можемо допомогти синові навчитися малювати. Можливо, це стане справою його життя, нехай поки вчиться в художній школі».
А інші мама й тато помітили, що їх дочка рухається не дуже граціозно, соромиться виступати на ранках, намагається сховатися за спини подружок. Ці батьки вчинили інакше. Вони знайшли гарного педагога з хореографії, у перспективі вирішивши навчати дівчинку танцювати в професійній студії.
Отже, батьківське завдання складне: прийняти відповідальне рішення – куди саме віддати дитину. Сучасні батьки рідко задовольняються одним гуртком або секцією. Малята з раннього віку залучені в цілий комплекс спортивно – пізнавальних занять.
Обираючи гурток або секцію, уважно ознайомтеся з розкладом занять. Проаналізуйте, як вони сполучатимуться з основним розкладом вашої дитини, чи матиме малюк час для повноцінного відпочинку. Порахуйте кількість тренувань або занять на тиждень, ураховуйте особливості своєї дитини та стан її здоров'я. Поцікавтеся в тренера або керівника гуртка, як часто дитина братиме участь у змаганнях, чи потребуватимуться додаткові заняття або тренування. Розумно зважте всі «за» і «проти», щоб вибраний вами напрямок посильним для дитини. Якщо відвідує «спецшколу», то він і так перевантажений усілякими заняттями, отже, заняття поза школою чи садком не повинні занадто стомлювати його. Не забувайте враховувати вік дитини. Чим молодшою є дитина, тим, зрозуміло, меншим повинне бути навантаження.
КЕРІВНИКА ГУРТКА
Зробити такий вибір непросто, тим більше що найчастіше цей вибір буває дуже невеликий. Але вже краще пошукати гарного тренера в спортивному клубі, що не занадто близько розташований від будинку, ніж віддати дитину тренерові, який постійно кричить, неуважний або непрофесійний, проте працює в найближчому спортклубі.
Висловлювання «уміння знайти підхід до дитини» дуже точно відбиває головну тренерську або педагогічну рису, яку слід шукати. Жодні рекламні плакати або запевнення тренера, що він підготував сотні майстрів спорту, не замінять ваших власних відчуттів і розповідей тих мам і татусів, чиї діти вже давно займаються в цього педагога. Тому, перш ніж віддати дитину в гурток або секцію, поговоріть із батьками, відвідайте тренування або заняття. Намагайтеся побачити в педагогові такі риси:
- уміння прихиляти до себе дитину;
- уміння зробити заняття або тренування цікавими;
- уміння виховувати в дитині цілеспрямованість, старанність, бойовий дух (а також ті риси, що можуть бути виховані саме в цьому гуртку або секції);
- любов до дітей;
- любов до своєї справи;
- поважне ставлення до дитини.
«Та що вона розуміє у свої п'ять років?» - здивувався один татусь, почувши мою пораду. Уявіть собі, дитина все розуміє. Вона інтуїтивно знає, чи має цей дорослий бути її наставником. Дитина розуміє, чи потрібно їй зараз займатися боксом, плаванням, танцями, вокалом тощо. Адже найчастіше саме «насильні» заняття назавжди знеохочують малюка грати на скрипці, танцювати або малювати. Познайомте дитину із тренером (керівником), нехай він розповість малюкові, у чому полягає суть занять. Відведіть дитину на пробне заняття або тренування. Зважати на думку малюка ви зобов'язані. Пам'ятайте, що тільки та справа, що подобається, вдається добре. І тільки в улюбленій справі дитина зможе досягти максимального успіху.
НЕ ЗМУШУЙТЕ ДИТИНУ ЖИТИ ЗА ВАШИМ СЦЕНАРІЄМ
Найчастіше мама або тато намагаються одержати від своєї дитини те, що не змогли досягти самі.«Ах, я так бажала стати балериною!» - вигукує мама й віддає дівчинку до балетної школи. «Теніс – моя мрія», - зауважує тато, який пильно стежить за успіхами сина у великому тенісі. Але не забувайте, що діти не наша точна копія, вони відрізняються від нас, і їх життя – це зовсім не наше життя. Тому у виборі гуртків і секцій намагайтеся все – таки зважати на «те, що добре для моєї дитини», а не на «те, чого бажаю я».А тепер розглянемо окремі гуртки і секції з точки зору їх корисності для наших дітей.
Зважатимемо на кілька критеріїв:
- які риси розвиває;
- наскільки травмонебезпечний;
- скільки коштуватиме навчання там;
- яким дітям більш доречний.
Що розвиває: тренування маленьких футболістів – це, насамперед, змагання в спритності, швидкості, уважності. У футболі сильний командний дух, тому якщо ви бачите, що вашій дитині бракує досвіду гри в команді, то футбол – ідеальний спорт для такого виховання.
Травмонебезпека: підвищена.
Витрати: придбання спортивного одягу й взуття, поїздки на збори й змагання.
Для кого: для хлопчиків, але останнім часом активно розвивається й жіночий футбол. Рекомендовано дітям, яким бракує цілеспрямованості й упевненості у своїх силах.
Що розвиває: гра в гольф сьогодні стає дедалі популярнішою. Завдяки тренуванням дитина стане зібраною й уважнішою, вона навчиться зосереджуватися, виконувати точні рухи, правильно оцінювати відстань і напрямок руху, порівнювати силу удару.
Травмонебезпека: низька.
Витрати: недешеві заняття в самій секції, придбання форми і взуття, а також ключок, якщо їх не видають у гольф – клубі.
Для кого: для хлопчиків і дівчаток, дітей з розсіяною увагою, розладом координації рухів, активних дітей для перемикання на більш спокійні види діяльності.
Що розвиває: заняття в театральній студії розвивають уміння триматися перед аудіторією, правильно говорити, не губитися в будь – якій ситуації. Через якийсь час після початку занять батьки відзначають, що дитина стала товариською, розкутою і позбудеться сором'язливості.
Травмонебезпека: низька.
Витрати: пошиття костюмів до прем'єр, можливі поїздки на театральні фестивалі.
Для кого: для хлопчиків і дівчаток, особливо нетовариських і сором'язливих.
Що розвиває: уміння бачити світ «з іншого боку», працювати в команді, спілкуватися з іншими дітьми, цінувати сам процес, а не тільки результат своєї праці, уміння планувати свої дії.
Травмонебезпека: немає.
Витрати: деякий час потому можуть знадобитися комп'ютер і фотоапарат.
Для кого: для хлопчиків і дівчаток, особливо тих, хто зазнає труднощів у спілкуванні, не може знайти себе в жодній справі.
(усі види і напрямки)
Що розвиває: чуття ритму, музичний і художній смак, пластичність, уміння гарно рухатися, володіти своїм тілом.
Травмонебезпека: середня.
Витрати: пошиття костюмів для виступів. придбання спеціального взуття.
Для кого: для хлопчиків і дівчаток (є різні напрямки), особливо тих, кому необхідно розвивати координацію рухів, пластичність, чуття ритму.
Що розвиває: учить дитину долати труднощі, збиратися із силами, прагнути до досягнення мети. Позитивно впливає на нервову систему.
Травмонебезпека: низька.
Витрати: окуляри для захисту очей, гумова шапочка, капці, плавки або купальник.
Для кого: практично для всіх дітей, за винятком алергіків. Позитивно впливає на нервову систему гіперактивних та агресивних дітей, зміцнює м'язи, стимулює розвиток дихальної системи.
(авіа-, авто- та ін.)
Що розвиває: творче й технічне мислення, уміння щось робити власноруч, посидючість, уміння робити технічні розрахунки.
Травмонебезпека: низька.
Витрати: придбання матеріалів для створення моделей.
Для кого: для хлопчиків, хоча й дівчатка іноді є активними членами таких гуртків. Ті хлопчики, яких виховують тільки мами, саме в таких «чоловічи х» гуртках можуть отримати приклад «чоловічої» поведінки, що демонструє їх керівник, а також навчитися робити щось власноруч.
Вибір гуртків і секцій величезний. Головне, шановні дорослі, потрібно враховувати вік і бажання дитини.
Зробіть правильний спільний вибір!