Дитяче отруєння
Дитяче отруєння - випадок, поширений у батьківській практиці. На щастя, більшість з них стикається з не тяжкими отруєннями несвіжою їжею, і справа обмежується парою неприємних днів поблизу ванної кімнати. Проте, медична практика лікування отруєнь, на жаль, більш широка, і батькам важливо знати, чим може отруїтися дитина, як їй допомогти і як вберегти від можливого отруєння. Як розпізнати симптоми отруєння і що потрібно зробити до приїзду швидкої допомоги. Види отруєнь. Токсичні речовини можуть потрапити в організм через травну систему, дихальні шляхи і шкіру. Всі отруйні речовини медики ділять на три групи:
Якщо від медичної практики перейти до реалій звичайного побутового життя, то де і як може отруїтися дитина? Через травну систему, прийнявши:
Через дихальні шляхи, вдихнувши:
Через шкіру, проконтактувавши з:
Перші ознаки отруєння. Блювота, біль у животі, діарея - можливі, але не єдині і не обов'язкові ознаки отруєння. Симптоми будуть залежати від токсичної речовини. Більше того, якщо батьки не знають, що причина нездужання дитини - отруєння, вони без спеціальних знань можуть і не запідозрити чому погане самопочуття. Тому, важливо знати можливі симптоми, щоб вміти розпізнати отруєння серед інших недуг і вчасно надати допомогу.
Отруєння несвіжою їжею, неякісною водою, зазвичай, має характерні, всім знайомі симптоми: слабкість, млявість, відмова від їжі, болі в животі, метеоризм, діарея (без крові), нудота, блювота.
Більш серйозні симптоми, що свідчать про можливе отруєння:
При отруєнні або підозрі на нього ваші дії повинні бути наступними:
Різні препарати викликають різноманітні симптоми, і блювота - далеко не єдиний показник, її взагалі може і не бути.
Не займайтеся самолікуванням, чекайте лікаря. При неможливості його швидкого приїзду зателефонуйте у «швидку», отримайте консультацію педіатра і токсиколога і суворо дотримуйтеся їх вказівок.
багатьох токсичних речовин існують антидоти - нейтралізатори шкідливої дії. Деякі з них - рослинне масло, етиловий спирт і т.д. - можна знайти вдома. Проте, давати антидот можна, тільки будучи абсолютно впевненим у тому, чим отруїлася дитина, і після консультації (наприклад, телефонної) лікаря на цю тему. Подальша допомога буде залежати від того, яке отруєння.
Отруєння їжею. Якщо дитина у свідомості і нездужання, в основному, відноситься до травної системи (блювота, діарея, болі), перша і основна допомога - це промивання шлунка і подальше рясне пиття. Промивання шлунка проводиться теплою кип'яченою водою з розрахунку: для новонародженого - 5 мілілітрів на кілограм ваги, місячного - 8 мл/кг, від 2 до 6 місяців - 12 мл/кг, від 7 до 9 - 15 мл/кг, від 10 місяців до року - 20 мл/кг, від 2 до 6 років - 16 мл/кг, від 7-14 років - 14 мл/кг. Залежно від того, як іде промивання, потрібно провести його від 2 до 5 разів. Закінчують промивання прийом сорбенту.
Режим харчування після гострої фази отруєння повинен бути щадним - починати з половини від звичайного обсягу, без дратівливих, тяжко засвоюваних продуктів, годування частіше, але маленькими порціями, їжа повинна бути спочатку пюреобразною, досить рідкою - в'язкі каші, картопляне пюре на воді, овочеві відвари, парові овочі, потім нежирне м'ясо і риба.
Не забувайте: поставити діагноз може тільки лікар. І якщо у дитини не просто діарея, а висока температура, болі в животі, блювота, викликайте лікаря, щоб виключити апендицит та інші небезпечні хвороби.
Отруєння хімічними речовинами. Найголовніше пам'ятати: при отруєнні через стравохід їдкими речовинами категорично забороняється викликати блювоту, повторне проходження так званих припікальних рідин викликає додатковий опік тканин і може утруднити подих. Ваше завдання - викликати «швидку». При отруєнні кислотами або лугами, зазвичай, рекомендують дати випити рослинне масло: до 3-х років - чaйну ложку, до 7-ми років - десертну, стaрше 7-ми років - столову. Однак попередньо дізнайтеся необхідність прийому, зателефонувавши в невідкладну допомогу.
Якщо отруєння сталося через шкіру, потрібно зняти забруднений отруйною речовиною (аерозольними, порошкоподібними, летючими речовинами, соком отруйних рослин) одяг і промити уражені ділянки тіла або все тіло теплою водою з мильним розчином.
Порушена слизова очей промивається теплою водою або слабким розчином чаю зi спринцівки. Рот треба прополоскати, ніс - промити (зовсім маленьким ніс і рот протирають змоченим марлевим тампоном).
Якщо дитина надихалася чадним газом, випарами від ацетону, лаку та рідини для її видалення (вона теж небезпечна для маленьких дітей), бензином і т.д., потрібно вивести (винести) її на свіже повітря, при появі кашлю, зміні свідомості терміново викликати «швидку».
При отруєннi отруйними рослинами, грибами, ягодами викличте "швидку допомогу", постарайтеся дізнатися, що саме вона з'їла (або збережіть залишки, якщо вони є, для токсикологів) і викличте блювоту, після чого дайте ентеросорбент. До деяких отруйних рослин (наприклад, жовтець або борщівник) не можна навіть доторкатися і нюхати - це викликає різні наслідки, від роздратування слизових до опіків. Якщо малюк збирав букети, а потім потер очі або намагався зірвати рослину і сік бризнув на шкіру, дійте так само, як при отруєнні хімічними речовинами. Опіки від борщівника можна промити, змазати лікарським засобом і обов'язково захищати від сонця протягом декількох днів.
Отруєння ліками. Цей тип отруєнь настільки небезпечний, наскільки й поширений в загальній статистиці дитячих отруєнь. На жаль, ліки часто знаходяться у відкритому доступі, їх втрачають, кидають, забувають і т.д. Особливо поганий даний вид отруєння тим, що не завжди вдається з'ясувати, які ліки і в якій кількості з'їла дитина. Тому, при підозрі на отруєння медикаментами терміново викликайте лікарів, а в іншому випадку дійте так, як при всіх типах отруєнь - спостерігайте за дитиною, її свідомістю і диханням, фіксуйте симптоми і постарайтеся викликати блювоту, даючи рясне пиття і, при необхідності, натиснувши на корінь язика чистим предметом. У яких випадках не можна викликати блювоту. Деякі хімічні речовини при повторному проходженні через стравохід ще більше пошкоджують його і дихальні шляхи, тому не можна викликати блювоту при отруєнні бензином, гасом, скипидаром, поліроллю для меблів або машини, їдкими речовинами (лугами, сильними кислотами, оцтовою есенцією), вiдбiлювачами, аміаком, деякими засобами для чищення туалетів. Не можна самостійно викликати блювоту у дітей без свідомості й у випадках, якщо ви зовсім не знаєте, чим викликане отруєння і не бачите ознак, що вказують на можливу причину. У всіх подібних випадках промивання повинні зробити лікарі за допомогою зонда, це є найбільш ефективним способом нейтралізувати шкідливі речовини, тому викликайте «швидку» без зволікань.
При отруєннях не можна займатися самолікуванням, давати дитині ліки без призначення лікаря. Наприклад, при болях у животі не можна давати знеболюючі препарати. Біль може бути симптомом серйозних захворювань, наприклад, апендициту. Її зняття утруднить постановку діагнозу. Не можна гріти або охолоджувати місце болю без призначення лікаря. Також без консультації лікаря не можна давати антидоти, навіть, здавалося б, самі невинні. Наприклад, молоко полегшує стан при отруєнні кислотами і лугами, а от якщо розбавити молоком надійшовший в організм бензин, отрута вбереться швидше.
Не забувати про себе. Якщо дитина отруїлася хімічними або летючими речовинами, перш ніж надавати їй допомогу, забезпечте себе - при необхідності одягніть рукавички, відкрийте вікна і т.д. Ці заходи - прояв не егоїзму, а турботи про дитину, тому що, коли і ви постраждаєте, хто допоможе їй?
Навіщо викликати лікаря, якщо у дитини вже була блювота? На жаль, при ряді отруєнь блювота - лише один з первинних симптомів, а не ознака позбавлення організму від отрути. Більш грізні можуть проявитися пізніше і раптово, і прихований період може тривати 15-20 годин. Якщо не викликати лiкаря при перших симптомах, лікування буде розпочато несвоєчасно і може зажадати більш серйозних і тривалих заходів. У разі отруєнь завжди краще викликати, ніж не викликати лікаря. Обов'язково викликайте лікаря, якщо:
Що має бути в домашній аптечці:
Звести можливість дитячих отруєнь до мінімуму за допомогою профiлактичних методiв в наших силах. Що ми повинні зробити? На кухні:
Нехай шоколадний батончик менш корисний, ніж яблуко, але немитий фрукт, у підсумку, здатний принести куди більше шкоди. Вдома:
На дачі:
На природі:
Будьте уважні, не сподівайтеся на авось, і дитинство ваших синів і дочок стане благополучним і спокійним. |
|