«Особливі» діти в навчанні

Необхідні умови для виховання та навчання дитини з порушеннями у розвитку

 

Важливим механізмом повноцінного розвитку особистості дитини є різні види її діяльності: рух, спілкування, гра, конструювання, малювання, праця та ін.
   
Для забезпечення всіх видів дитячої діяльності необхідні певні умови, при яких дитина буде рости і розвиватися. Такими умовами є:

 

РОЗВИВАЮЧА ПРЕДМЕТНЕ СЕРЕДОВИЩЕ (ігрові предмети і розвиваючі іграшки, дитяча бібліотека, фізкультурно-ігрові та оздоровчі споруди, природа з її об'єктами та ін).

 

ЗМІСТОВНЕ СПІЛКУВАННЯ З ДОРОСЛИМИ
Предметно-ігрова діяльність - провідна у ранньому віці для дитини. Вже до кінця першого півріччя життя дитина, яка нормально розвивається, починає цікавитися навколишніми предметами, іграшками (брязкальця, дзвіночки та ін).
   
Вона хватає їх, кусає, розмахує ними, стукає, витягує з них звуки. Трохи пізніше такі дії ускладнюються: дитина починає помічати і використовувати деякі властивості предметів, з якими маніпулює (наприклад, вкладає маленький предмет у великий). До кінця першого року життя дитина вже вміє поводитися з простими іграшками по тим правилам, яким її навчили дорослі: збирає пірамідку і матрьошку, катає м'яч, складає кубики. І, нарешті, на другому році життя здорова дитина переходить до предметних дій нової якості: вона починає вчитися користуватися чашкою і ложкою, пізніше - гребінцем, олівцем, дидактичними іграшками. У цей період найбільш важливими для неї є дії з предметами, які вона виконує спільно з дорослим, в спілкуванні з ним.
       
Для дітей з порушеннями в розвитку спілкування практичне, коли дорослий навчає дитину оволодінню тим чи іншим предметом, є основним з перших днів її життя. Дитина з обмеженими можливостями здоров'я потребує постійної допомоги батьків на всіх етапах свого розвитку. Під час знайомства з предметами, іграшками і способами користування ними дорослий допомагає формуванню сприйняття і рухових навичок такої дитини, розвитку її мислення. Ваша мета - стимулювати будь-яке бажання дитини з порушеннями в розвитку досліджувати навколишній світ.

 

Дидактичні (розвиваючі) іграшки, правильно підібрані за кольором, формою, величиною, кількістю, є прекрасним засобом розвитку дітей з будь-якими порушеннями у розвитку в будь-якому віці. Вони не тільки збагачують чуттєвий досвід дитини, але й вчать її мислити. Основне завдання дорослого полягає в тому, щоб з допомогою таких іграшок звернути увагу дитини на різні властивості предметів, навчити її виконувати завдання на підбір їх за подібністю і відмінністю. У таких практичних діях, як з'єднання, роз'єднання, нанизування предметів розвиваються розумові операції аналізу, синтезу, узагальнення та ін.

 

Хотілося б застерегти батьків від пред'явлення дитині великої кількості іграшок. На думку психологів, надлишок іграшок розсіює і притуплює увагу, не дозволяє освоїти кожну з них у повній мірі. Набагато важливіше навчити дитину грати з однією іграшкою, навчити придумувати гри.
     
Одне з улюблених занять багатьох дітей, яке часто доводить батьків до знемоги, - викидання іграшок, предметів з ліжка, скидання зі столу. Інший малюк може довго, монотонно викладати предмети з коробки, з сумочки і складати їх назад, відкривати і закривати кришки каструль, банок, ящики і дверці шафи. Не забороняйте, а допоможіть організувати таку гру для дитини! Наприклад, на кухні, де Ви зайняті приготуванням їжі. Прибравши найбільш небезпечні речі, запропонуйте їй скласти всі предмети, які Ви попередньо дістали, в шухляду шафи. Банка з кришкою, яка наповнена різними предметами, дає малюкові можливість ховати і знаходити їх, відкриваючи і закриваючи кришку, гриміти ними.

 

Дидактичні іграшки розвивають у дитини з проблемами в розвитку дрібну моторику рук, а також - пам'ять і мислення, в силу того, що вона запам'ятовує, а потім намагається відтворити ті дії, які йому показали дорослі.
       
Для дітей з порушеннями в розвитку потрібні такі іграшки: пірамідки і подібні ігри для нанизування форм з різними отворами; матрійки, склянки, коробки та ін. набори однорідних предметів різної величини і кольору для порівняння; варіанти ігор з метою приєднання їх елементів за допомогою липучок, шнурків, гудзиків, кнопок; кубики і розрізні картинки з 2, 3, 4 частин; різноманітні вкладиші, мозаїки, ємності типу "Поштової скриньки" для вкладання різних форм і предметів у відповідні отвори або рамки, музичні інструменти і звучні іграшки для розвитку слухової уваги. Крім того, необхідні різноманітні сюжетні іграшки (ляльки, машини, тварини, предмети побуту: посуд, меблі та ін).

 

Величезне задоволення дітям доставляють ігри з м'ячем. Його можна ловити, катати, підкидати разом з дитиною.
       
Дітям з проблемами у розвитку дуже корисні ігри з водою, піском та ін. природними матеріалами. Такі дії не тільки приваблюють багатьох з них, але і розвивають тактильні відчуття.
       
Гра визначає подальший психічний і фізичний розвиток проблемної дитини. Використання у повсякденному житті рухливих ігор, якщо це можливо, створює умови для того, щоб дитина навчилася володіти своїм тілом. Крім того, рухлива гра - джерело радості, одне з кращих засобів спілкування дорослого з дитиною. Включення в гру різних персонажів розвиває дитячу фантазію, сприяє формуванню мови.
     
Часто батьки запитують: "Коли треба починати розвивати мову дитини?" Відповідь одна: з першого дня її народження.

 

Розмовляйте з дитиною про все: про те, що Ви робите з нею, про те, що вона бачить і чує навколо, про Ваші плани на сьогоднішній день. Ваші фрази повинні бути простими, доступними. Звертайте увагу не тільки на свої слова, але і на звук голосу, артикуляцію, міміку, жести. Обов'язково при розмові з дитиною дивіться на неї, посміхайтеся їй.

 

Обов'язково слухайте музику, музичні твори та казки. Їх позитивний вплив на здорових дітей і дітей з порушеннями розвитку - давно доведений факт у спеціальній педагогіці.
     
Особливе значення мають настільні ігри для розвитку мовлення дитини, зміст яких збагатить Вас різними прийомами та рекомендаціями щодо розвитку дитячого мовлення.

 

У важкій справі виховання взагалі і розвитку мовлення зокрема у Вас є помічники. Це книжки з картинками, які Ви можете читати і розглядати разом з дитиною, спонукаючи повторювати прочитане або сказане. Багато літературних творів залишаються вірними помічниками протягом усього періоду дитинства будь-якої дитини.
     
Але якщо з художньою літературою Вам буде не складно розібратися, то при покупці спеціальної методичної літератури потрібно бути дуже уважним. Обов'язково з'ясуйте, хто автор, чи є у нього досвід роботи. У нас багато відомих, чудових фахівців, твори яких користуються популярністю серед педагогів та батьків.
       
Але НЕ ЗАБУДЬТЕ! Саме емоційне спілкування дитини з дорослим, надає вирішальний вплив на формування всіх сторін її психіки, стає провідною діяльністю дитини. Ніщо не може замінити моментів теплої, зацікавленої взаємодії дорослого з малюком. Якщо дитина цього позбавлена, виникає відставання або складності в розвитку: вона росте млявою, безініціативною, її мова і пізнавальна діяльність відстають від норми, виникають труднощі в спілкуванні. І тільки в особистісному спілкуванні у дитини виникає відчуття того, що вона потрібна іншій людині, так необхідне для виникнення почуття безпеки, підвищеного життєвого тонусу, впевненості в собі.

HotLog

Анимационная картинка танцы

блестяшки для аськи