Соціалізація дошкільникаСоціалізація - це засвоєння людиною моральних норм і цінностей, моралі, правил поведінки в соціумі (суспільстві). Головна умова цього процесу - спілкування. Соціалізація дитини дошкільного віку є тривалим і багатоплановим процесом, який дуже важливий для її гармонійного входження в суспільство. Чинники і особливості Адаптуючись до зовнішнього світу, дитина поступово вчиться поводитися, відповідно до правил соціуму, приміряє певну роль, намагається знайти баланс між вимогами оточення і власними потребами. На успішність її соціалізації впливають чинники, які бувають зовнішніми і внутрішніми. До зовнішніх чинників відноситься сім'я, дитячий колектив в дошкільному закладі, у дворі, кружки за інтересами, центри раннього розвитку, а також релігія і культура соціальної групи. Зовнішні чинники встановлюють форму і зміст соціалізації дошкільника, визначають напрям її подальшого розвитку. Внутрішні чинники є індивідуальними особливостями малюка, що безпосередньо впливають на формування у нього картини суспільства,. Вони більшою мірою визначають стиль переживання стосунків між особами. Проблема соціалізації дитини дошкільного віку відноситься до засадничих в педагогіці і віковій психології. Адже саме вона визначає можливість особи успішно функціонувати в суспільстві. Особливості соціалізації дитини дошкільного віку безпосередньо залежать від її віку, який визначає тип провідної діяльності, шляхи і засоби освоєння соціальних норм. Головним в розвитку особистості є:
Соціалізація дошкільника, як правило, проходить за допомогою гри. Тому педагоги розробляють комплексні програми, які в ігровій формі пропонують дитині нову для неї інформацію. Умови Фахівці виділяють деякі умови соціалізації дитини дошкільного віку, без дотримання яких неможлива успішна її адаптація до суспільства. Такими є:
Для становлення особи дошкільника, його успішній соціалізації важливе значення має ігрова діяльність. Її необхідно поєднувати з прийомами і методами, які модулюють ігрову ситуацію і орієнтовані на адаптацію малюка в суспільстві. У дошкільних установах педагоги створюють спеціальні програми супроводу соціалізації в ігровій діяльності. У них використовуються такі методи і прийоми як тренінги, що розвивають вправи і ігри, психогімнастика, бесіди, малювання. З їх допомогою у дітей розвивають певні соціальні якості, наприклад, співпрацю, рефлексію (схильність до аналізу своїх переживань), емпатію (досягнення емоційного стану або внутрішнього світу іншої людини). Проблеми Деякі батьки стикаються з проблемами соціалізації дитини дошкільного віку. Найчастіше такі порушення пов'язані з наполегливим небажанням дошкільника ходити в садок, страхом спілкування з іншими дітьми. Малюк може ігнорувати прохання і побажання батьків і вихователів в дитячому саду. Такі порушення соціалізації зазвичай легко піддаються корекції в дошкільному віці. Головне - своєчасно звернутися по допомогу до фахівця, який підкаже способи і методи корекції.
Соціалізація дитини дошкільного віку - відповідальний і часто важкий процес. Проте батьки повинні розуміти, що її значення величезне для майбутньої адаптації людини в суспільстві. Тому дуже важливо створити усі умови для цього процесу, уважно відстежувати поведінку дитини, направляти її діяльність і навчання. При будь-якій підозрі на порушення соціалізації слід показати малюка фахівцеві.
|
|