Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу № 189 Дніпровської міської ради "Золотий ключик", Новокодацький район, місто Дніпро

   





У школу – із задоволенням

Мотивація до навчання
 
Основною метою успішності будь-якого навчального процесу є бажання вчитися – мотивація. На жаль, у багатьох дітей необхідний стимул добре навчатися в школі або вдома відсутній, і коли вони потрапляють у смугу невдач, виникають сумніви, що вони зможуть самостійно подолати її. Отут вже ніяк не обійтися без допомоги батьків і вчителів.
 
Для одержання справді гарних результатів у навчанні, дитина має захотіти працювати з повною віддачею – ви можете підвести коня до води, але не примусите його пити. Щодо освіти, ви можете забезпечити дитину буквально всім необхідним для її успішного розвитку: чудовими іграшками, кращими вчителями, люблячими і турботливими батьками – але ви не спроможні змусити її захотіти вчитися. Чому ж в одних дітей є стимул добре навчатися, а в інших немає?
 
Мотивація до навчання з’являється у дитини тоді, коли вона починає очікувати від оточуючих тієї чи іншої реакції на свої певні вчинки. Дворічний малюк, наприклад, може вже цілком усвідомлено розрахувати, що йому вдасться спорудити вежу із шести кубиків. Він, звичайно, спочатку не впевнений ще до кінця у своїх можливостях, але коли вдасться виконати поставлене завдання, то буде найвищою мірою задоволений собою і наступного разу спробує щастя вже із сьома кубиками. А якщо раптом досвід виявиться невдалим, його оцінка власних можливостей трохи знизиться залежно від того, як він відреагує на цю конкретну невдачу.
 
Саме на цьому шляху спроб і помилок дитина вчиться оцінювати свої можливості. Тільки впоравшись з цим, вона переходить до їх безпосередньої реалізації. Причому у формуванні комплексу уявлень про самого себе точка зору батьків і вчителів важлива для малюка аж ніяк не менше, ніж його власна думка. Щоб допомогти дитині цілком розкрити свій потенціал, ви маєте бути в першу чергу доброзичливими. Намагайтеся зробити так, щоб із кожним новим досвідом вона трохи піднімала планку ступеня складності завдань, що стоять перед нею – обережно, не занадто високо і не занадто низько, правильний розрахунок можливостей – справа тонка.
 
Коли батьки і вчителі чекають від дитини занадто багато і через це їй часто доводиться переживати невдачі, вона може втратити впевненість у власних силах і починає ставитися до самої себе як до цілковитого невдахи – ця небезпека часто підстерігає дітей по справжньому здібних. Так, близькі їм люди чекають від них успіху буквально у всіх починаннях – але ж у дітей, як і в дорослих, періоди підйому душевних сил чергуються з періодами їх спаду і з одними завданнями вони справляються краще, ніж з іншими.
 
Дітей можна і потрібно навчити бути упевненими у своїх можливостях і в такий спосіб допомогти зародженню в них прагнення домагатися в житті кращих результатів: і стимул для успішного навчання, і творча незалежність дитини залежить передусім від доброзичливого ставлення батьків до її раннього навчального досвіду і високої оцінки її творчого потенціалу.
 
Батьки, які з самого початку бачать у своєму малюкові в першу чергу незалежну маленьку особистість, дають йому велику свободу для самовираження. І навпаки, діти, які ростуть під постійним невсипущим контролем батьків, які звикли у всьому покладатися на їхню думку і виконувати розпорядження не обговорюючи їх, звичайно реалізують свій потенціал далеко не повністю.
 
Багато людей, які згодом стали всесвітньо відомими особистостями і які, за логікою речей, мали б бути в дитинстві надзвичайно обдарованими, відчували в школі певні проблеми. Дослідження біографії 400 знаменитостей засвідчило, що хоча усім їм подобався процес навчання, троє з кожних п'яти вважалися в школі поганими учнями. Якщо вам здається, що ваші діти не справляються з якимись  конкретними завданнями, спробуйте підійти до справи з іншого боку: дитина замість запитання: „Чи можу я зробити це?” має навчитися запитувати у вас: „Як мені з цим справитися?”
 
У ШКОЛУ – ІЗ ЗАДОВОЛЕННЯМ!