Home » Лайливі слова і дитина
Лайливі слова і дитина
Лайливі слова і дитина, що може бути гірше? Батьки завмирають в жаху, почувши їх з уст своєї крихітки. Але ж було все так добре. Що робити, як реагувати, залишити без уваги, просто посміятися або насварити, покарати? На жаль, хочемо ми цього чи не хочемо, але малюк підростає, виходить у світ, а він не такий білий і пухнастий як нам би хотілося. Кроха починає говорити, він запам'ятовує і повторює всі почуті слова, в тому числі і лайки. Малюк поки не розуміє сенсу тих слів, які повторює, але вже намагається в точності їх відтворити. До того ж лайливі слова говорять з підвищеною емоційністю, жестикуляцією. А це завжди притягує до себе увагу дітей. Так, що ж робити батькам? Як розплутати цей вузлик лайливі слова і дитина? - Навіть не думайте лаяти малюка. Ваша лайка, крик і заборони можуть привести до прямо протилежної реакції – малюк насторожитися і зацікавиться цими словами. А заборонений плід так вабить і манить. І тоді лайливі слова в його лексиконі будуть з’являтися з такою швидкістю, як гриби після дощу… Тому якщо малюк сказав лайливе слово під час гри: сказав і грає далі, Ви можете просто не відреагувати, зробити вигляд, що нічого не чули. Але за мовою дитини потрібно стежити, можливо, це слово з часом піде само собою.
- А якщо ні, тоді поговоріть з малюком. Виберіть для розмови відповідний час. Скажіть малюкові, що виховані діти такі слова не говорять і Вам дуже неприємно їх чути, адже вони можуть образити іншу людину. Пограйте з малюком, розкажіть йому казку про слова. Підберіть разом смішні слова, «слова-рятувальники», «слова-лікарі» – приносять людині радість і спокій. І «слова-розбійники», які боляче ранять, приносячи людині біль і страждання.
- Багато батьків, почувши лайливі слова з вуст дитини, просто починають сміятися. Робити цього не варто. Бачачи реакцію дорослих, у дитини з’явитися бажання їх повторювати знову і знову. І якщо зараз це смішно, то з часом, ці ж дорослі будуть лаяти і карати малюка за те, що зараз так заохочують.
- Контролюйте власну мову, особливо якщо Ви розгнівані. Навіть якщо малюк грає в іншій кімнаті, він може все чути. Постарайтеся більше часу проводити з малюком, читати або розповідати йому казки, разом вивчати вірші. Таким чином, Ви будете і розвивати дитину, і поповнювати її словниковий запас.
- Якщо ж малюк почав обзивати маму, тата та інших членів сім’ї, це може означати тільки одне, в родині недостатньо поваги один до одного. Необхідно ретельно проаналізувати ситуацію, що склалася. Спробувати подивитися на сімейні відносини як би з боку. Як розмовляють і ставляться один до одного мама і тато, бабуся і дідусь. Всі свої претензії намагайтеся висловлювати один до одного наодинці, щоб дитина цього не чула. Малюк повинен знати, що його мама сама-сама, що її всі люблять і поважають у родині. Що його тато сильний, добрий, впевнений у собі чоловік, його поважають і вдома і на роботі. Чим частіше дитина буде чути про переваги своїх близьких, бачити їх прекрасні взаємини, тим більше буде їх поважати і цінувати. І навряд чи захоче лаяти й обзивати лайливими словами своїх батьків і близьких йому людей.
- Особливу увагу приділіть перегляду телепередач. Адже останнім часом наше телебачення може видати такі шедеври, що диву даєшся. Виберіть ті програми, які може дивитися дитина. До того ж ретельно підбирайте програми, фільми, розважальні передачі для свого перегляду в присутності дитини.
- Якщо Ваш малюк «нахапався» таких слів від хлопчаків, з якими грав у дворі, не треба лаяти цих дітей, говорити, що вони дуже погані і забороняти своєму чаду з ними грати. Неможливо тримати малюка весь час в ізоляції, він повинен вчитися жити в цьому світі. Постійно пояснюйте дитині, що такі слова вживати не можна, що виховані діти і дорослі лайливі слова не говорять.
- Буває, що малюк може «принести» таке слово з дитячого саду. Деякі психологи рекомендують батькам звернутися до виховательки, поговорити з нею. Але особисто я б не радила відразу ж звертатися до вихователя. Поясню, чому. Не всі вихователі зможуть зрозуміти Вас. Одні спокійно, з боку поспостерігають за дітьми і з'ясують, звідки «ноги ростуть». Інші ж кинуться шукати винного, можуть влаштувати в групі розборки, а це тільки посилить ситуацію. Говорити з вихователем можна тоді, коли Ви точно впевнені, що ніяких складнощів не виникне.
- Іноді малюки, не розуміючи значення лайливих слів, звертаються до батьків за роз'ясненнями. Постарайтеся не йти від відповіді, скажіть чесно, що це слово настільки погане, що ви навіть не хочете його вимовляти вголос.
- Іноді дорослі відмахуються: «Це дуже погане слово. Я не хочу його більше чути!» Ви думаєте, що проблема вирішена! Можливо, малюк від вас відстане, але його проблема зі словами не вирішена. І тоді дитина може запитати про це дядька Толю, розумну, освічену людину, або піде на вулицю, до своїх однолітків.
- Якщо були випробувані всі методи впливу на дитину, а вона все одно лається, слід замислитися: можливо, дитині погано, вона боїться, переживає, їй сумно, вона самотня. Поговоріть відверто з дитиною, запитайте, що трапилося, спробуйте разом розібратися в ситуації, що склалася і постарайтеся допомогти малюкові.
- Найголовніше, діти повинні рости в спокійній, дружній, люблячої обстановці. Де всі члени сім'ї поважають, розуміють, підтримують один одного. Тільки тоді словосполучення лайливі слова і дитина будуть у вашій родині тимчасовим явищем, яке дуже швидко пройде.
|
|