Електрокардіографія

Електрокардіографія або метод електрокардіографічного дослідження є найпоширенішим при вивченні діяльності серця в осіб будь-якого віку. Крім того, цей метод є першим і обов'язковим на початку шляху обстеження пацієнта при підозрі на захворювання серцево-судинної системи. Електрокардіограма представляє собою криву струмів збудження серцевого м'яза.
   
Для чого ж взагалі роблять електрокардіограму? Найважливіша і своєрідна роль серця як насоса, що перекачує кров в судини, в значній мірі визначається активністю його середньої оболонки - міокарда (серцевого м'яза). Електрокардіографічне обстеження дозволяє оцінити стан обмінних процесів у міокарді, визначити ознаки збільшення порожнин серця (передсердь і шлуночків), визначити за непрямими ознаками ненормальне потовщення стінок серця (міокарда). В даний час все частіше проводять ЕКГ в обсязі планової диспансеризації (щорічно), в інших ситуаціях показанням для проведення ЕКГ дослідження є будь-який привід для звернення до кардіолога з точки зору дільничного лікаря-педіатра (виявлення шуму в області серця, виявлення порушень ритму). Метод електрокардіографії по праву зайняв чільне положення при обстеженні пацієнта з підозрою на захворювання серця. Серед методів обстеження серця, а їх всього три: електрокардіографія, рентгенографія серця та ехокардіографія (ультразвукове дослідження серця), метод стандартної електрокардіографії відрізняється багатьма вигідними якостями. Метод повсюдно доступний (електрокардіограф можна принести до ліжка пацієнта), абсолютно безпечний, що дозволяє проводити дослідження повторно і оцінювати динаміку змін, наприклад, - на тлі лікування. Електрокардіографія - об'єктивна, оскільки точки накладення електродів постійні, при цьому грамотна лікарська інтерпретація отриманих результатів дозволяє припускати патологічні стани або відкинути їх. Слід сказати, що сучасні електрокардіографічні прилади настільки різноманітні, що можуть використовуватися як у стаціонарі, так і, маючи малу вагу, - в умовах зйомки електрокардіограми безпосередньо біля ліжка пацієнта, зокрема, при виклику бригади «Швидкої медичної допомоги». Крім того, можливе тривале спостереження за «поведінкою» електрокардіографічної кривої на екрані монітора, і, при виявленні яких-небудь змін, що носять непостійний, так званий транзиторний характер, - отримання запису на стрічці з «пам'яті» пристрою. Такий прийом запису ЕКГ використовується при непостійних порушення ритмічної діяльності серця, рідкісної екстрасистолії (позачергових серцевих скороченнях).

 

Як підготувати дитину?
Необхідно дитину підготувати до дослідження заздалегідь, пояснивши її безболісність, по можливості показати, як проводиться дослідження в іншої дитини. Рекомендується одягати дитину так, щоб було легко зняти одяг. У дітей грудного віку попередню підготовку можна провести заздалегідь: зняти одяг, накласти електроди, загорнути дитину в ковдру і краще дочекатися, коли вона засне, після цього дитину переносять до місця дослідження. Обережно розгорнувши малюка, до електродів підключають дроти і проводять дослідження (дитину прикривають ковдрою). Якщо малюк неспокійний, то можливі викривлення на записі. Тому грамотний медичний персонал намагається дотриматися вимоги.

 

У ході обстеження
Для реєстрації електрокардіограми використовують спеціальні електроди, які можуть прикріплятися до тіла на поверхню шкіри «присосками» або металевими пластинами. Згідно з програмою дослідження, всього використовують 12 відведень. При цьому накладають електроди на обидві руки і ноги і шість електродів - на грудну клітку. Отримувані на плівці електрокардіограми 12 відведень результируются тільки таким накладанням електродів. Посилені електричні коливання записуються за допомогою спеціальної реєструвальної системи. Електроди у дітей молодше 8 років застосовують менших розмірів, ніж у дорослих. Для дітей 2-3-х місяців грудні електроди овальної форми, щоб гострі кути не поранили ніжну шкіру дитини. Переважно використання не присосок, а пластин, так як присоски часто залишають крововиливи і не дозволяють провести додаткове дослідження ЕКГ у положенні стоячи. В даний час для спрощення дослідження на кінцівки накладають електроди у вигляді легких затискачів, діти називають їх «крокодильчиками». Вони легко знімаються і не лякають малюка складнощами закріплення ременя навколо щиколотки або зап'ястя, як це було на апаратах старих моделей. Реєстрація електрокардіограми ведеться в горизонтальному положенні дитини після 10-15-хвилинного спокою; приміщення має бути теплим, щоб м'язове тремтіння не спотворило електрокардіограми. Для більш щільного прилягання електродів шкіру в місці накладення електродів змащують спеціальним гелем, створюючи безповітряний простір. Гель абсолютно нешкідливий, не залишає ніяких слідів ні на тілі дитини, ні на її одязі, легко знімається ватою, тканиною або паперовою серветкою.

 

Індивідуальні особливості ЕКГ
Електрична крива біопотенціалів серця (електрокардіограма) настільки індивідуальна, що може, поряд з відбитками пальців, служити методом ідентифікації особи. Індивідуальність кривої електрокардіограми полягає в тому, що варіанти нормальної («здорової») електрокардіограми мають досить широко допустимі нормальні фізіологічні значення, чи розкид, проявляючись, зокрема, співвідношенням величини зубців між собою. Є також допустимі величини розкиду висоти окремих зубців електрокардіограми.

 

Різні ЕКГ
На основі методу стандартної (звичайної) електрокардіографії розроблено багато нових методів обстеження серця. Для кожного з методів існують певні свідчення. Так, широко відомий в даний час метод холтерівського моніторування, призначуваний при порушеннях ритму і в деяких інших випадках, (метод названий на ім'я автора пропозиції) - передбачає запис електрокардіограми протягом тривалого часу, зазвичай протягом доби з наступним комп'ютерним аналізом отриманих результатів. Метод холтерівського моніторування дозволяє виявити структуру серцевого ритму: наявність позачергових серцевих скорочень (екстрасистол), частоту серцевого ритму у нічні та денні годинники та інші важливі спеціальні показники. Проведення дослідження можливе в амбулаторних умовах, коли пацієнтові ставлять апарат і відпускають додому. Вимогою дослідження є необхідність ведення докладного запису діяльності дитини, її відчуттів, час ігор і час сну. Дуже важливо відзначати час появи скарг на неприємні відчуття в області серця, серцебиття і т.п. Можливо, що скарги на серцебиття виявляться суб'єктивними і перебільшеними у недовірливої дитини. А, можливо, поява частого серцевого ритму на стрічці моніторингу не буде відчуватися дитиною, в цьому випадку аналіз щоденникового запису дозволить виявити причину змін. Електрокардіографія використовується також при проведенні дозованих навантажувальних проб, велоергометрії та проби з біговою доріжкою (тредмил-тест). Показаннями для проведення цих проб є порушення серцевого ритму у вигляді екстрасистолії (поява позачергового серцевого скорочення), рідкісного ритму (брадикардії). Суть дослідження полягає в тому, що при фізичному навантаженні відбувається активація симпатичного відділу вегетативної нервової системи, тобто того відділу нервової системи, який забезпечує організм ресурсами під час фізичних і емоційних навантажень додатковим викидом нейгорогмонов - адреналіну і норадреналіну. І, якщо порушення серцевого ритму у цій ситуації зникають, це вказує на їх доброякісний, тобто (у переважній більшості випадків) безпечний прогностичний характер. В даний час намагаються проводити більш повно звичайне електрокардіографічне дослідження: не тільки в положенні лежачи, але і в положенні дитини стоячи і після присідань. В умовах диспансерного обстеження це можна умовно прирівняти до проведення проби з дозованим фізичним навантаженням. У тих випадках, коли вирішується питання про оперативне лікування порушень серцевого ритму, використовуються так звані методики електрофізіологічного дослідження, що включають, зокрема, варіанти внутрісерцевого електрокардіографічного дослідження. Це дозволяє виявити точкове вогнище патологічного (нефізіологічного, «ненормального» ритму) порушення та, при необхідності - зруйнувати його радіочастотним випромінюванням. Маніпуляції проводяться в спеціалізованому кардіохірургічному відділенні під загальним наркозом. Таким чином, кардіографія є цінним діагностичним методом, який дозволяє розпізнати багато порушень роботи серця.

HotLog

Анимационная картинка танцы

блестяшки для аськи